Kamu kurum ve kurumlarında çalışan memur ile işçilerin gerçekleştirilen toplu sözleşmeler sonucunda aldığı zamların üzerine ödenen enflasyon farkları, bu sene de hem işçilerin hem de memur ile memur aylıklarının belirlenmesinde kullanılan yöntem oldu. Bu sene ek olarak refah payı alan memur ve memur emeklilerinin yanı sıra kamuda çalışan işçi kesiminin yeni dönemde alacakları maaşların belli olacağı 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için tarih yaklaşmaya başladı.

Yeni dönem olan 2023 yılı ile 2025 yılları arasında kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin alacağı toplu sözleşme zammını belirleyecek olan 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı masasına Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile buna bağlı olan Türkiye Yol, Yapı, İnşaat İşçileri Sendikası’nın (YOL-İŞ) masaya oturacağı öğrenildi. Tarihe ilişkin açıklama ise, bugün geldi.

YENİ DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMELERİ 17 OCAK’TA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar’ın başkanlığında kurulan komisyonun görüşmeleri yürüteceği 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler gibi kurumların yer aldığı kamu kuruluşlarında çalışan işçilerin alacağı yeni dönem zammı belli olacak. Bu kapsamda TÜRK-İŞ ve YOL-İŞ’in hazırladığı talepler, 17 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşecek görüşmede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulacak.

İşçilerin yeni dönemde alacağı ücret zammı ile sosyal haklar içeriğini belirleyecek olan görüşmelerin yanı sıra memur ve memur emeklilerinin alacağı yeni dönem zammını belirleyecek olan görüşmeler ise, 1 Ağustos 2023 tarihinde başlayacak. Bu tarihte yapılacak olan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak olan 2024-2025 yılları zamlarını belirleyecek.

İLK AÇIKLAMA RAMAZAN AĞAR’DAN

kamuda-calisan-700-binden-fazla-iscinin-maas-zammi-tarihi-netlesti

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

Öte yandan konuya ilişkin ilk açıklama YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar’dan geldi. Yaptığı açıklamada geçmiş dönemlere ilişkin rakamsal verileri paylaşan Ağar, yaklaşık 200 bin civarında işçiyi ilgilendiren görüşmelerin, taşeron sisteminden kamuda kadroya geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla kişiyi ilgilendirdiğini söyleyerek, çalışan kesimin arttığını belirtti. Görüşmeler ile taleplere karşılık almak istediklerinin altını çizen Ağar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, tüm bu taleplerimize karşılık arayacağız. 2021'de imzaladığımız protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresi bu ay, geri kalanları ise mart ayında bitiyor. Hayat pahalılığının arttığı ve yüksek enflasyonun alım gücünü düşürdüğü bugünlerde, anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz. Bu kapsamda TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımızı, bu hafta içerisinde sonuçlandıracağız. Ardından mali ve sosyal hakları içeren taleplerimizi en kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunup pazarlık sürecini başlatacağız.”