Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı kamuda çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi için son bir adım kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) onaylaması ile yürürlüğe girecek olan sözleşmeliye kadro yasası kapsamında kadroluya geçecek olan çalışanlar bir süredir maaş farkı olup olmayacağını merak ediyordu. Bu çalışanlara yanıt TRT’den geldi.

TBMM’nin dün itibariyle onayladığı sözleşmeliye kadro yasası kapsamında gerçekleştirilen düzenlemenin detayları, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paylaşılmıştı. Sözleşmeli personelin kadroya alınması halinde verilecek olan tüm hakların yer aldığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında maaş farklarına ilişkin herhangi bir detay ise yer almamıştı. Bu nedenle merak konusu olan “sözleşmeliden kadroya geçişte maaş artar mı?” sorusunun yanıtı bugün ortaya çıktı.

458 BİN KİŞİYİ ETKİLEYECEK

kamuda-sozlesmeli-calisanlar-icin-10-bin-311-tllik-bir-zam-farki-ortaya-cikacak

Onayın ardından yürürlüğe girerek, kamuda çalışan sözleşmenin kadroya alınmasını ve memurların hakları gibi pek çok haktan yararlanmasının sağlanacağı düzenleme kapsamında birtakım değişikler gerçekleşecek. Sosyal haklarında artış alacak alan sözleşmeli kamu personelleri, izin gibi konularda iyileştirmeler yaşayacak.

İznin yanı sıra kademe derece hakkı gibi ek haklarda alacak olan sözleşmeli kamu personelleri, bu düzenleme ile birlikte sınava giriş hakkı ve kurumlar arası yer değişikliği gibi memurlara has olan pek çok özellikten yararlanabilecek. 3 yıllık sözleşmeli çalışmanın ardından 1 yıl aday memurluk yaptıktan sonra kadroya almayı öngören bu düzenleme kapsamından 458 binden fazla kişi yararlanacak.

DÜZENLEMEYLE MAAŞLAR ARTACAK

TRT Haber’de yer alan habere göre; sözleşmeliyle kadro düzenlemesi kapsamında pek çok sosyal hakkın yanı sıra maaşlarda da artış yaşanacak. Vekilden asil kadroya geçen çalışanlar için bu farkın 3 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında olması beklenirken, kadroya göre bu farklar daha da artacak.

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

Örneğin, sözleşmeli sanatçıların maaşları 12 bin 610 TL’den 22 bin 921 TL’ye yükselerek, 10 bin 311 TL’lik bir maaş artışı ortaya çıkacak. Vekil hemşirelerin kadroya alınması halinde alacağı yeni maaş 15 bin 584 TL olacakken; imam hatip ve müezzin kayyumlardan vekil olarak görev yapanların ise net maaş artışı 3 bin 764 TL olacak.