Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

Kamuda görev yapan 550 bin sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik somut adımların atılması bekleniyor. Memur – Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in katılması beklenen toplantının detayları ise dikkat çekti. Yüz binlerce sözleşmeli personel için kritik toplantı gündem yarattı. 

KAMUDA ÇALIŞAN 550 BİN SÖZLEŞEMLİ PERSONELİ KAPSIYOR!

kamuda-sozlesmeli-calisanlarin-gozu-kulagi-bu-toplantida-yuzbinlerce-kisiyi-kapsayacak (2)

Memur – Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul tarafından kritik bir açıklama yapıldı. Kamuda çalışan çok sayıda sözleşmeli personelin kadroya geçmesine yönelik kritik adımların atılacağı ifade edildi. Açıklamasında 300 bini öğretmen, sağlık personeli ve din görevlisi olmak üzere kamuda görev yapan 550 bin civarı sözleşmeli personeli sevindirecek detayların olabileceği ifade edildi. 

Geçmişte bu konuda adımların atıldığına dikkat çeken Tonbul, söz konusu personellerin yıllardır kadrolu personeller ile aynı işleri yaptıklarının da altını çizdi. 2011 ve 2013 yıllarında 4/B’li sözleşmeli personellerin kadroya alındığı ifade edildi. Söz konusu hamlenin kamu maliyesine bir yük getirmediği gibi iş başına ve kamunun verimliliğine de katkı sağladığı aktarıldı. 

MEMUR – SEN’DEN KRİTİK AÇIKLAMA 

Memur – Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA’ya yaptığı açıklamada kamuda görev yapan çok sayıda sözleşmeli personelin kadro durumuna ilişkin önemli değerlendirmeleri ile dikkat çekti. Bu dönemde süreli veya süresiz ayrımı olmadan tüm sözleşmeli personelin güvenceli istihdama kavuşturulmasını istedikleri aktarıldı. 

TEDAŞ, Türkiye Şeker Fabrikaları ve benzeri kurum – kuruluşlarda işçi statüsünde alınan ancak memurların yapması gereken işleri yapan işçilerin (avukat, mühendis vb.) memur kadrosuna geçirilmesini talep ettikleri ifade edildi. Kamunun özel alan ve mesleklerde 4/B sözleşmeli personele ihtiyaç duyduğunun da altını çizen Tonbul, ilgili statüde istihdamın bu alanlarda sınırlı kalması ve genel istihdam statüsüne dönüştürülmesi gerektiğine işaret etti.