Bir yarasa türünden insana bulaştığı düşünülen koronavirüs, ilk olarak 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde kendisini gösterdi. Kısa süre içerisinde yayılan ve 2020 yılının başında ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan virüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “salgın” olarak duyuruldu. Salgının başlamasının hemen ardından birçok vaka kayda geçerken milyonlarca vatandaş da hayatını kaybetti. 

Koronavirüs salgınının daha önce bilinen bir virüs ailesinden geliyor olması sayesinde aşı çalışmaları hemen başlatıldı. O dönem içerisinde pek çok tartışmaya konu olan aşı çalışmaları, mRNA teknolojisi kullanılarak tamamlandı. Şimdilerde virüsün büyük ölçüde kontrol altına alınmasını ve ölüm sayısının nerede ise sıfırlanmasını sağlayan mRNA aşıları, kanser tedavisi üzerinde çalışan bilim insanları tarafından da yakın takibe kalındı. 

Her yaşta ve her cinsiyette genetik faktör olsun olmasın gözlenebilen ve kesin bir tedavisi olmadığı için uzmanları dahi tedirgin eden kanser hastalıkları için mRNA aşılarının üzerinde çalışmaya başlayan bilim insanları, söz konusu çalışmalara ilişkin önemli sonuçlar paylaştı. Faz- 3 evresine geçilmiş olan aşının Türkiye’ye de geleceği öğrenildi. 

Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor! Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor!

TÜMÖRLERİ SIFIRLADIĞI KANITLANDI!

kanser-tedavilerinde-yeni-donem-mrnali-asilar-turkiyeye-geliyor-10-kata-kadar-daha-etkili (2)

Işın terapileri ile müdahale edilen ancak kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan kanser, bilim insanlarından gelen yeni bir çalışmanın sonucu ile gündemde yer aldı. Amerikalı bir biyoteknoloji şirketi, mRNA teknolojisini kullanarak bir kanser aşısı oluşturduğunu duyurdu. Kanser aşısını, 3’üncü ve 4’üncü evre cilt kanseri teşhisine sahip olan 157 kişinin üzerinde denediğini ifade eden şirket, yapılan testler sonucunda birçok hastada tümörlerin sıfırlanmış olduğu sonucuna ulaşıldığını belirtti. 

TÜRK DOKTORDAN KANSER AŞISI DEĞERLENDİRMESİ!

mRNA’lı kanser aşısına ilişkin ATV Haber’e konuşan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Demiray, şu ifadeleri kullandı: “Kişiye özel olarak uygulanan kanser tedavisinde sonuçlar yaklaşık olarak 10 kat daha iyi geliyor. mRNA kanserli hücrenin yapısını bozarak protein üretiyor, bağışıklık sistemi de onu yakalıyor. Bunun üzerine bağışıklık sistemi kanserli hücreye saldırmaya başlıyor. “

Kanser aşısının faz- 3 çalışmalarının tamamlanmasından sonra Amerika’da kullanılmaya başlanacağını ifade eden Demiray, sonrasında ise aşının belki de Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye’ye getirtilebileceğini belirtti. Demiray, Türkiye’de kanser aşısı kullanımına 2026- 2027 döneminde başlanacağını düşündüğünü ifade etti.