Çin’in Wuhan kentinden başlayarak kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılan ve dünya genelinde 6 milyonu aşkın vatandaşın hayatına mal olan koronavirüs salgını, uzun bir süre boyunca maske- mesafe kurallarının uygulanmasına neden oldu. Virüsün hızla yayılmasından ötürü maske takma zorunluluğu getiren ülke yönetimleri, bu kurala uymayan vatandaşlara da idari para cezası uyguladı.

Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste

Koronavirüs salgının ortaya çıkmasının ardından aşı çalışmalarını başlatan bilim insanları, bir süre sonra aşıları test etmeye başladı. Koruyuculuk oranları yüksek olan aşıların testlerden başarı ile geçmelerinin ardından aşılanma oranı da giderek attı. Bu durum maske takma zorunluluğunun da ortadan kaldırılmasını sağladı.

Uzun süredir maske takmayan vatandaşlar, son dönemlerde havaların da soğuması ile birlikte sıklık ile grip şikayetleri ile sağlık kurumlarına başvurmaya başladı. Bu durum koronavirüs salgınının da etkili olup olmadığını düşündürürken uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. Viral enfeksiyonlara karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, maske takma zorunluluğuna tekrar dikkat çekti. 

YATAĞA DÜŞÜRMEYEN SEMPTOMLAR!

kara-gunler-geri-mi-geliyor-uzman-isimden-maske-aciklamasi-tekrar-takilmasi-gerektigini-dus

Havaların soğuması ile birlikte grip şikayetleri de artmaya başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, yatağa düşürmeyen ancak yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyen ateş, boğaz ağrısı, halsizlik ve eklem ağrısı gibi şikayetlerin son günlerde arttığına ve vatandaşların bu sebeplerden ötürü sıklık ile hastanelere müracaat ettiklerine dikkat çekti. 

“TEK BİR VİRÜS YOK!”

Artan şikayetlerden sonra vatandaşların aklına “bu yeni bir virüs salgını mı?” sorusunun geldiğini belirten Özkaya, şu ifadeleri kullandı: “Aslında bu durum tek bir virüs ile açıklanamıyor. Şu an birkaç virüs var. Özellikle grip virüsü diğer virüsler ile birleştiğinde solunum yollarını etkiliyor. Biz bunun Covid’in komplike bir süper enfeksiyonu olduğunu düşünüyoruz. Şu an bakıldığında hemen hemen herkeste öldürücü düzeyde olmayan bir Covid virüsü mevcut. Hızlı yayılıyor ancak öldürmüyor. Bu şekilde devam ederse bu kış gerçekten hayatımızı büyük ölçüde etkileyen ancak öldürmeyen bir virüs ile karşı karşıya kalacağız. Sanıyorum maskenin zamanı tekrar geldi. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına yeniden dönmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”