Çin'de liman girişinde kontrol yapan güvenlik görevlileri bir kadından şüphelendi. Şüphe üzerine durdurulan o kadın dışarıdan gebe gibi görünüyordu. Yapılan incelemede, kadının şişik karnının sebebinin gebelik değil, kaçakçı oluşu olduğu anlaşıldı. Kadının göbeğinde bebek yerine yüz binlerce dolarlık elektronik eşya çıktı. 

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

Gongbei Limanı'nda güvenlik ve gümrük görevlileri bir kadından şüphelendi. Şüpheli hareketler sergileyen kadına gebe olup olmadığı soruldu. beş aylık gebe olduğunu söyeyen kadının bu cevabından tatmin olmayan görevlilerin dikkatini çok ince bir detay çekti. Kadının elbisesinin altından bir bant sarktığı görüldü.

Şüphe üzerine durdurulan o kadının üzerinde detaylı arama yapıldı. Beş aylık gebe olduğunu söyleyen kadının karnındaki şişliğin gebelik sebebiyle oluşmadığı kısa sürede anlaşıldı. Kadın karnına gebe görüntüsü veren bir protez bağlamıştı. Protezin içini açan görevliler karşılaştıkları manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. 

Bu tip durumlarda genelde uyuşturucu kaçakçılığı vakaları görülür. Ancak kendine gebe süsü vererek gümrükten geçmeye çalışan kadın bu kez gümrük görevlilerinin de alışık olmadığı bir şey taşıyordu. Kadının karnından bebek yerine yüzlerce bilgisayar işlemcisi ve cep telefonu çıktı. 

Gebe numarası yapan kadının karnından çıkan bilgisayar işlemcisi ve cep telefonlarının yüz binlerce dolar değerinde olduğu öğrenildi. Kadının taşıdığı kaçak elektronik eşyalara el konurken, kaçakçılık suçlamasıyla yargılanacağı öğrenildi.

Dünya genelinde koronavirüs salgınından sonra ciddi bir çip krizi baş gösterdi. Hemen hemen hayatın tüm alanlarında kullanılmaya başlanan çipler, tedarik sıkıntıları nedeniyle bir anda adet karaborsaya düştü. Doların da dünya genelinde değer kazanması elektronik eşyaların fiyatlarını bir anda yükseltti. 

Çin halen sıfır vaka politikasına devam ediyor. Dolayısıyla ülkeye giriş çıkışlar yüksek derecede önlemlerle sağlanıyor. Bu durum tedarik sıkıntılarının bir türlü aşılaamasına neden oluyor. Dünyada çip üretiminde oldukça önemli bir yer arz eden Çin'in bu politikası, çip krizini ortaya çıkardı ve halen devam etmesine de neden oluyor.

Elektronik eşyaların bir anda katlanarak artan değeri, kaçakçıların da iştahını kabarttı. Dünyanın hemen her yerinde elektronik eşya kaçakçılığında ciddi bir artış söz konusu. Çin'de gebe numarasıyal yüzlerce işlemci kaçırmak isteyen kadın da bu kaçakçılık vakalarının son örneklerinden biri oldu.