Herkesin bildiği üzere kış aylarının vazgeçilmez alışkanlıkları arasında yer alan kestane, tıpkı salep geceleri gibi aileleri bir araya getiren bir aktivite oluyor. Sadece birkaç dakika içerisinde pişen kestanenin en makbulü elbette harlı sobada kızaranı. Ancak doğalgazın yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte o harlı sobalar da geride kalmaya başladı. Biz ise size tüpte lokum gibi lezzet elde edebileceğiniz bir kestane tarifi hazırladık.

Sobalı günlerin geride kalmasıyla birlikte kestane lezzetinden mahrum kaldığını düşünenler çok yanılıyor. Zira tüpte de aynı lezzeti yakalamak son derece mümkün. Hatta deneyeceğiniz bu yöntem ile kestanelerin içini daha yumuşak ve lezzetli hale de getirebilirsiniz. Üç kişiyi rahatlıkla doyuracak olan bu tarifin pişirme süresi ise yalnızca 15 dakika kadar.

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

TAVADA KESTANE MALZEMELERİ

kestaneyi-pisirmeyi-bu-yontemle-deneyin-pisman-olmayacaksiniz (2)

Kış aylarının en popüler gıdalarından biri olan kestanenin doyuruculuğundan pratik hazırlanışına kadar pek çok açıdan evlerin vazgeçilmezi olduğunu biliyoruz. Özellikle kızarmışı sevilen kestaneyi farklı şekillerde hazırlamak da pek tabii mümkün oluyor. Son zamanlarda popüler kestane yöntemlerinden biri olan tavada kestane lezzeti ile herkesi etkisi altına almayı başaracak bir tarif. Tavada kestane yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey ise kestane ve biraz su oluyor. İşte tavada kestane malzemeleri:

  • 1 kilogram kestane
  • 1/4 çay bardağı su

TAVADA KESTANE TARİFİ

Yapımı oldukça basit olan tavada kestaneyi yapmak için ilk olarak kestaneleri enine olacak şekilde uzunca çizikleyin. Bu sayede kestanenin pişmesi çok daha kolay olacaktır. Ardından kestaneleri yıkayın ve kurulamadan tava içerisine yerleştirin. Biraz tavanın ısınmasına izin verdikten sonra tavanın kapağını kapatın ve 10 dakika kadar pişirin.

10 dakika pişme işlemenin ardından kestaneleri ters çevirin ve hazırladığınız suyu tavaya dökün. Tavayı yeniden kapatın ve kestanelerin pişmesini bekleyin. Bu noktada 5 dakikalık pişme işlemi yeterli olacaktı. Ardından pişmiş kestaneleri ocaktan alarak, servis edin. Afiyet olsun.