Her mevsim beslenmek son derece önemli iken; açıkçası kış aylarında beslenmenize daha çok önem vermeniz gerektiği sır değil. Hareketin azaldığı, havaların soğuması nedeniyle sporların aksatıldığı kış aylarında evde geçirilen zaman arttıkça, beslenme dengesi de şaşıyor. Bu da sadece kontrolsüz kilo alımını değil, aynı zamanda da bağışıklık sistemini destekleyecek dengeli ve düzenli beslenmeden uzaklaşmak anlamına geliyor. 

Kış mevsimde kilo kontrolünü sağlamak isteyenlerin aynı zamanda bağışıklığı güçlendirecek bir beslenme programına ihtiyacı var. Bu nedenle bilhassa kış aylarında bazı vitamin ve minerallerin vücuda alınması son derece önemli görülüyor. Kış ayında dengeli ve düzenli beslenme programına ilişkin açıklama yapan Diyetisyen Eda Ünal ise, bu aylarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini tek tek açıkladı. 

“YÜKSEK KİLO ALIMLARI ÇEŞİTLİ RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLUYOR”

Kış aylarında ekstra bir iştah açıklığı olduğunu kabul eden Eda Ünal, “Kış aylarında olduğumuz bu dönemde özellikle kendimizde ve çevremizde iştah açıklığı görüyoruz, yaz mevsimine göre daha fazla yemek yeme eğilimimiz oluyor. Bu durumun en büyük nedeni vücudumuzun ısı kaybını önlemesi amacıyla yapılan bir koruma şeklidir” diye konuştu. Eda Ünal’ın açıklamalarının devamında ise yüksek kilonun yol açabileceği hastalıklara ilişkin şu bilgiler yer aldı: 

“Vücudumuz ısı kaybını önlemek için daha fazla enerji harcıyor ve bu enerji kaybını yerine koymak için daha fazla yemek yeme isteği oluşuyor. Özellikle kış aylarında çok fazla iştah açıklığı görüldüğü için birçok kişide kilo artışı oluyor ve bu durum bizi korkutuyor. Yüksek kilo alımları çeşitli rahatsızlıklara sebep oluyor. Tansiyon, şeker, yüksek kan kolesterol seviyesi, kalp rahatsızlığı gibi birçok hastalığa sebep olduğu için aslında biz beslenmemize dikkat etmeliyiz.”

“ÇORBAYI ÖĞÜNLERİMİZDE MUTLAKA BULUNDURMALIYIZ”

kilo-almadan-kis-aylarini-atlamanin-formulunu-isin-uzmani-acikladi (2)

Kış aylarında açılan iştahı kontrol altına almak için yapılması gereken hamlelere ilişkin de bilgi veren Eda Ünal, “Özellikle kış aylarında iştah açıklığını kontrol etmek adına ilk yapabileceğimiz şey öğünlerimizi düzenlemek olmalı. Eğer sadece ana öğün tüketimi varsa ara öğün eklemesi yapabiliriz. 3 öğün yiyen birisi 4’üncü öğün olarak ara öğün ekleyerek iştah dengesini kontrol altına alabilir. Ara öğünde mevsim meyve ve sebzelerini dengeli bir şekilde tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz” ifadelerini kullandı. Ardından beslenme programında çorba gibi mevsime uygun ve bağışıklığı destekleyici besinlere yer verilmesi gerektiğinin önemine dikkat çeken Eda Ünal, Posta Gazetesine verdiği röportajı şu ifadeler ile noktaladı: 

Neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için cilt bakım rutininizi belirlemeden mutlaka okuyun! Neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için cilt bakım rutininizi belirlemeden mutlaka okuyun!

“Özellikle gribal enfeksiyonların sıklıkla olduğu bu dönemde antioksidan oranı yüksek meyve ve sebzelerden yararlanmamız bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Turunçgiller; portakal, mandalina gibi meyveleri tercih edebiliriz. Özellikle mevsimi olan brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzelerin tüketimi bağışıklık sistemini oldukça güçlendiriyor. Bunun yanında yeşil yapraklı sebzelerden maydanoz, tere, roka, marul gibi yeşillikleri de öğünlerimizde tercih etmeliyiz. Protein içerikli bir kahvaltıyla güne başlamalıyız. Yumurta, peynir ve bol yeşilliğin olduğu bir kahvaltı tercih edelim. Özellikle kış mevsiminde sıcaklığı artırmak için tükettiğimiz şeylerden bir tanesi de çorba. Çorbayı öğünlerimizde mutlaka bulundurmalıyız.”