Enflasyonun yükselmesi, kur farkının oluşması ve daha pek çok etken, her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de fiyatlandırma politikalarının değişmesine sebebiyet verdi. Uzunca bir süredir oldukça yüksek oranlı zamlar ile duyurulan sıfır konut fiyatları, ikinci el piyasasını da doğrudan etkileyerek vatandaşların bütçeleri doğrultusunda konut sahibi olmalarını nerede ise engelledi.

Satılık konutların fiyatlarında günden güne artış gözlenirken kira fiyatlarının da fahiş seviyelere ulaştığı görüldü. Özellikle büyük şehirlerde kayda alınan kira fiyatları vatandaşların barınma ihtiyaçlarının önünde oldukça büyü bir engel oluştururken devletin getirmiş olduğu yüzde 25’lik kira artışı sınırı da bazı kiracılar ve ev sahiplerinin arasını açmaya başladı. 

Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ne demektir nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ne demektir nasıl yapılır?

Normal şartlarda her ay enflasyona göre hesaplanan kira artış oranları, son dönemlerde yükselen grafiklere sahip olan enflasyon sebebi ile devleti harekete geçirdi. Geçtiğimiz aylarda konuya ilişkin açıklama yapan hükümet yetkilileri, Haziran 2023 tarihine kadar konut kiralarının azami yüzde 25 olarak artırılabileceğini belirtti. Bu karardan sonra kiracılarını evden çıkartarak konutlarını daha yüksek fiyatlardan kiraya vermek isteyen bazı ev sahipleri, durumun mahkemeye taşınmasına sebep oldu.

Son dönemlerde mahkeme koridorlarında sıklık ile kiracı- ev sahibi anlaşmazlıkları yankılanırken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu konu ile ilgili olarak bir değişikliğe gidileceğini belirterek ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı. 

YARGI PAKETİNİN KAPSAMI GENİŞLİYOR!

kira-anlasmazliklarinda-arabuluculuk-zorunlu-hale-geliyor (2)

İstanbul’da düzenlenen “10. Yılında Türk Borçlar Kanunu Çalıştayı” isimli etkinliğe katılım sağlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 7’nci Yargı Paketine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yargı paketinin kapsamının genişletileceğini ifade eden Bozdağ, kapsama dahil edilecek olan alanlar ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Kira alacakları, kat mülkiyeti ihtilafları, komşuluk hukukundan kaynaklı ihtilaflar gibi konuları da arabuluculuk kapsamına alıyoruz.”

KİRA UYUŞMAZLIKLARINA ARABULUCULUK ZORUNLULUĞU!

Hükümet yetkililerinin kira artışları konusunda almış oldukları yüzde 25’lik zam sınırı, birçok kiracı ile ev sahibinin arasını açtı. Bu durum karşısında harekete geçen Adalet Bakanlığı, kira uyuşmazlıkları hususunda arabuluculuğun zorunlu hale getirileceğini açıkladı.