Aylık olarak açıklanan enflasyona bağlı olarak hesaplanan kira artışları, yeni dönemde tarihi seviyelere dayanan oranlar sonrasında tüketicilerin bütçelerini yormaya başladı. Özellikle büyükşehirlerde hali hazırda yüksek olan kiralara tavan seviyeden enflasyonun eklenmesi, kirada olan vatandaşların bellerini resmen büktü. Bu durum karşısında devreye giren hükümet yetkilileri 2023 yılına kadar kiralara yapılabilecek azami artışın yüzde 25 olmasına karar verdi. Bu karar kiracıların lehine olarak değerlendirilirken bazı kötü niyetli ev sahiplerinin karara uymaması, büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Devletin işaret ettiği yüzde 25’lik azami kira artış kararına uymayan birçok ev sahibi, kiracılarından açıklanan enflasyona bağlı olarak kira talep etmeye başladı. Bu durum karşısında haklarını aramak adına adliye koridorlarını dolduran kiracılar, gündemden düşmezken konuya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. 
Yüzde 25’lik azami kira artışı kararına bağlı olarak bir atıfta bulunan uzman isim kiracıların yüzlerini güldüren Yargıtay kararını açıkladı. 

Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek! Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek!

2021’DEKİ KARAR BAZ ALINDI!

Geçtiğimiz aylarda devlet yetkilileri tarafından açıklanmış olan ve 2023 yılına kadar geçerli olacak olan yüzde 25’lik kira artışı kararına Yargıtay’ın 2021 yılında vermiş olduğu bir karara atıf yapılarak değerlendirildi. Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak, kiracıların lehlerine olan olayı aktardı. 

2021 yılında yaşanmış olan bir olaya ve Yargıtay’ın vermiş olduğu karara atıfta bulunan Yeniocak, “söz konusu iş yeri kiracısının dava hakkını saklı tutarak kirasını ödediğini ve verilen kararda 761 sayılı kanunun 59’uncu maddesi ile 6217 sayılı kanunun geçici 2’inci maddesinde tüketici fiyat endeksindeki yıllık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına dair hükmün, akdedilmiş olan diğer kiraz sözleşmelerinin yenilenmesinde de uygulanabileceğini belirtmiş olup, kanunun yayınlandığı tarih itibari ile uygulanması gerekeceğinden kira bedelinin tüketici fiyat endeksindeki yıllık ortalama baz alınarak değişim oranının esas alınması gerektiği belirlenen kira bedeli üzerinden davacının istirdadını istediği alacağın hesaplanarak karar verilmesinde bir isabetsizlik bulunmamaktadır” kararına varıldığına işaret etti. 

FAZLA YATIRILAN TUTARLARA DİKKAT!

kiracilarin-dikkatine-yargitay-kararini-verdi-yuzde-25lik-kira-artisini-asan-tutarlar-geri-

Yargıtay’ın 2021 yılında vermiş olduğu karara ilişkin değerlendirmede bulunan Yeniocak, bu kararın yüzde 25’lik kira artışı kuralına uymayan ev sahipleri ile mağdur olan kiracıları için de geçerli olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Verilmiş olan kararın temelinde, kanunun emredici kuralına aykırı olacak şekilde yapılan kira artışının Yargıtay tarafından geçerli olarak kabul edilmemesi yatmaktadır.” Yeniocak bu karardan yola çıkarak yeni dönemde uygulanan yüzde 25’lik kira artışı kararına rivayet gösterilmeden yatırılması talep edilmiş olan yüksek kira bedellerinin geri alınabileceğine işaret etti.