Konut fiyatlarının giderek tırmandığı son bir yıllık süreç içerisinde birikimleri karşılığında uygun fiyatlı konut sahibi olmanın hayalini kuran tüm vatandaşlar, soluğu bankalarda almak durumunda kaldı. Yükselen konut fiyatlarını mevcut birikimleri ile karşılayamayan vatandaşlar, bankaların konut kredisi ürünlerinden destek almaya çalışırlarken Adana’da herkesi ilgilendiren bir olayın yaşandığı kayda geçti.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olarak bekçilik yapan V.A. isimli vatandaş, konut sahibi olabilmek adına bankadan çektiği kredinin taksitlerini düzenli olarak ödemeye devam ederken hesap dökümünde bir ayrıntıyı fark etti. Bankanın kendisinden “full paket ücret tahsisi” altında 260 TL daha fazla ücret aldığını anlayan bekçi, soluğu Avukat Nazan Akça Subaşı’nın yanında aldı. Olayı mahkemeye taşıyan avukat mahkemeden red kararı alınca, dava dosyasını Adalet Bakanlığı’na iletti. Bakanlık tarafından yapılan araştırmalar sonucunda dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay’ın davaya ilişkin vermiş olduğu karar, emsal bir karar olarak kayda geçti. 

MAHKEME HAKLI BULMADI!

konut-kredisi-cekenler-dikkat-yargitay-kesintilere-iliskin-emsal-bir-karara-imza-atti (2)

Adana’da İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan bekçi V.A., konut sahibi olabilmek adına bankadan kredi çekti. Taksitlerini düzenli ödeyen vatandaş, hesap dökümünü incelerken bankanın kendisinden “full paket ücret tahsisi” açıklaması ile olması gerekenden 260 TL daha fazla ücret aldığını fark etti. Bunun üzerine Avukat Nazan Akça Subaşı’nın yanına giden ve durumu anlatan V.A., banka hakkında icra takibi başlatmak üzere mahkemeye başvurdu. Ancak mahkeme konuya olumlu yanıt vermeyerek davayı düşürdü. 

EMSAL KARAR ÇIKTI!

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Karar sonrasında olağan kanun yollarının tükendiğini ve bu yüzden de olağan dışı kanun yollarına başvurmak durumunda kaldıklarını ifade eden Avukat Subaşı, dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdiklerini belirtti. Bakanlığın değerlendirmesi sonrasında dosyanın yargıtaya gönderildiğini ifade eden Subaşı, Yargıtay’ın V.A.’nın icra talebini haklı bulduğunu ve bankaların sundukları her hizmet için tüketiciler ile sözleşme imzalamak zorunda olduklarına işaret ettiğini bildirdi.