Türkiye’de konut sahibi olmak için artık neredeyse herkesin tek çözüm ortağı olan konut kredisine olan başvurular giderek artıyor. Bilindiği üzere bankalardan kredi çekmek için, başvuru sahibine hayat sigortası şartı sunuluyor. Çünkü bu sayede banka, kredi verdiği müşterisinin borcunu ödeme güvencesi altına alabiliyor. Konut kredisinde de hayat sigortası talep edildiği bilinirken bu konuda detaylar merak ediliyor. Ev satın almak için konut kredisi kullanacak pek çok kişi her yıl hayat sigortası yenilemenin zorunlu olup olmadığını araştırıyor.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Nedir?

konut-kredisi-kullanacaklar-dikkat-her-yil-hayat-sigortasi-yenileme-zorunlu-mu (2)

Bankanın konut kredisi kampanyasında müşterisinden talep ettiği hayat sigortası, esasında kredi borçlusunun borcunu ödeyeceğini teminat altına alır. Kredi borcunu öderken hayatını kaybeden müşterinin tüm borcu sigorta şirketi tarafından bankaya ödenir. Bu yüzden kredi müşterisinin vefatı yüzünden borcun ödenmemesi gibi bir riske girmeyen bankalar, müşterilerinden hayat sigortası talep eder. Hayat sigortası, poliçe süreci içinde sigortalının yaşamını kaybetmesi veya işinden çıkması gibi hususları güvence altına alır. 

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Yaş Sınırı

Ev kredisinde bankaların müşterilerinden talep ettiği hayat sigortasının da belirli koşulları vardır. Sigorta şirketleri genellikle 18-65 yaş arasındaki müşteriler için hayat sigortası yaparlar. Ancak konut kredisinde hayat sigortası yaptırabilmek için üst yaş sınırı bankanın politikasına göre değişiklik gösterir. Bu yüzden kredi kullanmak isteyenlerin 18-65 yaş arasında olması önemlidir. 

Her Yıl Hayat Sigortası Yenilemek Zorunlu Mu?

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

Bankalardan konut kredisi kullanımında her yıl sigorta yaptırmak zorunlu değildir. İmzalanan konut kredisi sözleşmesinde hayat sigortası başvurusu bankanın politikasına göre değişiklik gösterebilir. Her sigortanın en az 1 yıl geçerliliği olduğu için isteğe bağlı bir şekilde 1 yıl sonunda tekrar yenileme imkanı bulunmaktadır. Konut kredisinde hayat sigortasını poliçe süresi içinde iptal etmek isteyenler Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na dilekçe yazarak poliçeyi kapatabilirler.