Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

Türkiye gündeminde yer alan konulardan birisi de 'Koop Bakkal' projesi olurken detaylar için kollar sıvandı. Vatandaşların zincir marketlerine yönelmesi nedeniyle bu durumdan oldukça muzdarip olan mahalle bakkalları  artık 'koop bakkal' yani bakkal kooperatifi olacak. Peki Koop Bakkal projesi nedir, hangi illerde kurulak, ne zaman kurulacak?

KOOP BAKKAL PROJESİ NEDİR?

Koop Bakkal projesi kapsamında Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nde satılan ürünler artık mahalle bakkallarında da satılabilecek. Koop Bakkal projesi ile birlikte mahalle bakkallarının desteklenmesi amaçlanıyor. Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nin mahalle bakkaları ile yapacağı anlaşma sonucunda mahalle bakkallarında da Tarım Kredi Marketleri'nde satılan ürünlere ulaşım sağlanabilecek. 

Mahalle bakkalarının Koop Bakkal olacağı projesi kapsamında mahalle bakkalarının market zincirlerine karşı olan durum zorluğu bu şekilde desteklenerek rahatlatılmaya çalışılacak. Vatandaşların Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nde almak istediği 120 çeşit ürün artık mahalle bakkallarında da yer alacak. Koop Bakkal projesi mahalle bakkallarını şimdiden heyecanlandırırken proje detayları araştırılmaya devam ediyor.

KOOP BAKKAL PROJESİ NE ZAMAN UYGULAMAYA GEÇECEK?

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan bir esnaf "24 yıllık esnafım. Hem vatandaş ihtiyacını giderir. En iyi yer en yakın yerdir. Piyasayı canlandırmak bakımından olumlu bir şey." ifadelerini kullandı. Koop Projesi ile küçük esnaf desteklenirken aynı zamanda vatandaşlar Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nde uygun fiyata satılan ürünlere kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilecek. 

KOOP BAKKAL OLMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Koop Bakkal olma şartları mahalle bakkaları tarafından araştırılırken Koop Bakkal olmak için en az 5 yıllık esnaf olma şartı aranıyor. Koop Bakkal anlaşması yapan bakkal ve marketler dükkanlarının önüne uyarı levhaları asacak.

Koop Bakkal için anlaşma sağlayan mahalle bakkalları bakkalının bir rafını Tarım Kredi Kooperatif Marketleri ürünü için ayıracak. Pilot uygulamanın 6 ilde uygulamaya geçilmesi beklenirken sonrasında yaygınlaşacak.