İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılım gösteren koronavirüs, yayılım hızının ve öldürücülük etkisi sebebi ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından “salgın” olarak tanımlandı. 2020 yılının başında ortaya çıkan ve etkisi düşürülmüş olsa da halen hayatımızda olan koronavirüs salgını, dünya genelinde milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine ve ülke ekonomilerinin çöküşe geçmesine sebep oldu. 

Virüsün ilk ortaya çıktığı zamanlarda yayılım hızının yüksek olduğunun çabuk fark edilememesi sebebi ile birçok ülkede önlemler oldukça geç alındı. Bu sebep ile kısa süre içerisinde dünyanın geneline yayılan bu virüs, vatandaşların hayatlarını direkt olarak tehdit ederken pek çok üretim merkezinin de kapanmasına sebep oldu. Üretim merkezlerinin kapanması, salgın sebebi ile ek bütçelerin çıkarılması, gümrük kapılarının kapatılması ve diğer faktörler çerçevesinde çöküşe geçen ülke ekonomileri, bugün halen istenilen seviyede bir yol kat edemedi. 

Virüsün ilk zamanlarında çeşitli tedbirler alan ancak yine de virüsün etkisini azaltacak bir ilaca sahip olmayan ülke yönetimleri, bu süreci biraz daha ezbere yönetti. Bilim insanları virüse karşı çalışmaları hemen başlatırlarken tüm dünyayı sevindiren haber BioNTech’ten geldi. 

Türk asıllı bilim insanları Özlem Türeci ile Uğur Şahin, koronavirüse ilişkin yürütmüş oldukları bilimsel çalışmalar kapsamında virüse karşı koruyuculuğu yüksek olan aşıyı keşfetti. mRNA aşısı sayesinde dünya genelinde milyonlarca vatandaşın hayatlarına dokunan ve aşının keşfinden sonra da normal hayata daha çabuk dönülmesini sağlayan bilim insanları, bütün insanlık tarafından minnet ile anıldı.

Bugün halen birçok farklı konu kapsamında çalışmalar yürüten Özlem Şahin ile Uğur Şahin, geçtiğimiz günlerde canlı bağlantı ile bir TV programına katıldı. Yürüttükleri çalışmalar hakkında önemli bilgiler veren bilim insanları, çağımızın hastalıklarından olan ve adı bile tüylerin ürpermesine yeten kansere ilişkin sevindiren açıklamalarda bulundu. 

Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun! Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun!

BBC’YE KONUK OLDULAR!

koronavirus-asisinin-mucitleri-ozlem-tureci-ve-ugur-sahinden-yeni-asi-mujdesi-kanser-asisi- (2)

BBC’de görev yapan Laura Kuenssberg’e canlı bağlantı ile konuk olan koronavirüs aşısı mucitleri Özlem Türeci ile Uğur Şahin, koronavirüs salgınına, mRNA teknolojisine üzerinde çalıştıkları yeni projelere ilişkin önemli bilgiler verdi. 

Katıldıkları program kapsamında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Özlem Türeci, mRNA teknolojisi ile üretilebilecek olan yeni aşıların, hangi hastalıklar üzerinde ne derece etkili olabileceklerine değindi. Bu kapsamda kanser hastalığına da vurgu yapan Türeci, yeni bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. 

“2030’DAN ÖNCE ÜRETİLEBİLİR!”

Bilim insanlarının kanseri tamamen tedavi eden bir çalışma yürüttüklerini söyleme konusunda çekimser olduklarına dikkat çeken Özlem Türeci, mRNA teknolojisi ile yürütülen kanser aşısı çalışmalarının, 2030 yılından önce sonuç verebileceğini öne sürdü.