Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste

Çin’in Wuhan kentinde görülen ve 2019 yılının sonunda ilk vakası ile kayda geçen koronavirüs, 2020 yılına girilmesi ile birlikte tüm dünya ülkelerine hızlı bir şekilde yayılım gösterdi. Dünya genelinde 6 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan ve yüz milyonlarca kişiye de bulaşan koronavirüs, bugün aşıların bulunması ile birlikte etkisini kaybetmiş olsa da hızlı yayılım gösteren Omicron varyantı ile halen aramızda dolaşmaya devam ediyor. 

Kış aylarının gelmesi ile birlikte Omicron varyantına ek olarak RSV virüsü ve grip virüsü vakalarının da arttığına dikkat çeken ve bu yüzden de maske kullanımına geri dönülmesi gerektiğini savunan bilim insanları, bugün yeni bir keşif ile daha gündemde yer aldı. 

Koronavirüsün ilk olarak nerede görüldüğü biliniyor olmasına rağmen halen kesin olarak nereden bulaştığı öğrenilemedi. Salgının ilk dönemlerinde virüsün Çin’de bulunan bir yarasa türünden bulaştığı iddiaları ortaya atılırken büyük bir kitle de bu iddiaları destekledi. Halen büyük bir soru işareti olarak belirsizliğini koruyan bu olaya karşı araştırmalar devam ederken bugün bilim insanlarından yeni virüslere dair önemli açıklamalar geldi. Yapılan bilimsel çalışmalarda aynı aile grubuna ait 3 yeni virüsün keşfedildiğini söyleyen bilim insanları, virüslere karşı uyarılarda bulundu. 

İKİ BÖLGEYE DİKKAT ÇEKTİLER!

koronavirus-salgini-bitti-derken-bilim-insanlarindan-yeni-bir-kesif-geldi-bu-virus-3-kiside

Yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde yeni virüslerin keşfedildiği ve keşfedilen 3 virüsün de farklı oranlarda öldürücülük etkisine sahip oldukları öğrenildi. Hantavirüs ailesine ait olan Kiwira, Sin Nombre ve Puumala virüslerine ilişkin ayrıntılar paylaşıldı. Bilim insanları özellikle Kiwira virüsünün Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen bir yarasa türünden bulaştığını belirtti. 

ÖLDÜRÜCÜLÜK ORANLARI AÇIKLANDI!

Virüsleri keşfeden bilim insanı Dr. Sabrina Weiss, Viruses dergisine bir makale gönderdi. Kiwira virüsüne sebep olan yarasa türünün insanların yaşam alanlarına yakın olduklarını belirten Weiss, bu konuda önlem alınması gerektiğini ifade etti. Sin Nombre virüsünün ABD’de görülen bir fare cinsinden bulaştığını belirten bilim insanı, bu virüs türünün öldürücülük oranının oldukça yüksek olduğunu belirtti. Puumala virüsünün öldürücülük oranı ise 200’de 1 olarak açıklandı.