Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2019 yılından bu yana aramızda bulunan koronavirüs salgını, halen insanların hayatlarını tehdit etmeye devam ediyor. 2019 yılının sonunda Çin’de bulunan bir yarasa türünden insana bulaştığı ve sonrasından da seyahatler aracılığı ile diğer ülkelere taşındığı tahmin edilen koronavirüs salgını, 2020 yılının başı itibari ile ülkemizde de kayda geçti. 

Ortaya çıktığı dönem içerisinde vatandaşların sokak ortalarında, aniden hayatlarını kaybetmelerine sebep olan ve yayılan görüntüler sebebi ile tüm dünya vatandaşlarını oldukça tedirgin eden koronavirüs salgını, Dünya Sağlık Örgütü’nün devreye girmesi ve ülke yönetimlerinin de gümrük kapılarını kapatmaları ile birlikte kontrol altına alınmaya çalışıldı. Ancak virüsün yayılım hızının çok yüksek olması ve öldürücülük etkisinin de tahmin edilenden daha üst seviyelerde olması, kısa süre içerisinde dünya genelinde milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine sebebiyet verdi. Aynı zaman milyonlarca vatandaşı da ciddi semptomlar ile yataklara düşüren bu salgın, aşıların bulunması ile birlikte önemli ölçüde kontrol altına alındı. 

Son varyantı Omicron ile halen aramızda bulunan ve öldürücülük oranı düşük olsa da ciddi semptomlara sebebiyet vermeye devam eden koronavirüs salgını, bilim insanlarının gündemlerinde yer almaya devam ediyor. Virüsün ileri vadeli etkileri başta olmak üzere birçok farklı konuda çalışmalar yürütmeye devam eden bilim insanları, son çalışmalardan birinin sonuçlarını yayınladı. Yayınlanan sonuçlara göre virüsün en belirgin semptomlarının değiştiği bilgisi kaydedildi. 

Cennet hurması tam bir şifa deposu çıktı! İşte faydaları Cennet hurması tam bir şifa deposu çıktı! İşte faydaları

KORONAVİRÜSÜN BELİRGİN SEMPTOMLARI DEĞİŞTİ!

koronavirus-salgininda-tat-ve-koku-kaybi-semptomlarina-son-salgin-sekil-degistirdi-belirtil (2)

İngiliz bilim insanları tarafından koronavirüs salgını üzerinde yürütülmüş olan bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Salgının başladığı günden bu yana virüsün en belirgin özelliğinin tat ve koku alma duyularının işlevlerini yitirmeleri olarak bilinirken son çalışma bu bilginin artık geçerli olmadığını kanıtladı.

“Zoe Covid- 19” ismi verilmiş olan bilimsel çalışmaya göre tat ve koku alma duyularının kaybolması, artık koronavirüs için en belirleyici semptom olarak değerlendirilmiyor. Bilim insanları, “hipofizmi” olarak adlandırılan koku kaybı semptomuna ek olarak baş ağrısı, ateş ve burun akıntısının da eşlik ettiklerini belirtti.

“EN YAYGIN VARYANT” AÇIKLAMASI!

İngiltere’de yürütülen Zoe Covid- 19 araştırmasının yetkilisi Profesör Tim Spector, koronavirüsün yayılmaya devam ettiğini vurguladı. Spector, son olarak ortaya çıkan Omicron varyantının halen en yaygın varyant olduğunu dikkat çekti.