2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde görülen ve yayılım hızının yüksekliği sebebi ile kısa süre içerisinde dünyanın dört bir tarafında can kayıplarının yaşanmasına sebep olan koronavirüs salgını, yaklaşık olarak bir yıl boyunca yüksek güvenlik önlemlerinin alınmasına sebep oldu. Dünya genelinde yüz milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olmak ile birlikte ülke ekonomilerinin de çöküşe geçmesine yol açan salgın, bugün aşıların bulunması sonucunda hemen hemen etkisini nerede ise sıfırladı. 

2 yıl boyunca ülke gündemlerinin en önemli başlıklarından birisi olarak ele alınan koronavirüs salgını, aşıların etkisi ile birlikte düşen vaka sayıları sayesinde konuşulmamaya başlandı. Ancak halen koronavirüs salgının etkileri üzerinde çalışmalar yürütmeye devam eden bilim insanları, vaka sayıları ve ölüm oranları düşse bile koronavirüsün uzun yıllar boyunca kişisel sağlık üzerinde etkili olacağına işaret etti.

Dünyanın dört bir yanında bulunan bilim insanlarının koronavirüs salgınına ilişkin yürüttükleri çalışmalar kamuoyuna duyurulurken son haber İngiltere’den geldi. İngiliz bilim insanlarının daha önce koronavirüse yakalanmış olan 55 bin kişi üzerinde yürütmüş oldukları çalışmanın sonuçları yayınlandı. Çalışma sonuçları, milyonlarca kişinin uzun vadede salgının etkilerine maruz kalacaklarına işaret etti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastane randevuları konusunda bilgilendirdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastane randevuları konusunda bilgilendirdi!

İNGİLTERE’DEN KORONAVİRÜS ÇALIŞMASI!

koronaviruse-yakalanmis-olanlar-dikkat-calisma-sonuclari-ortaya-kondu-akil-ve-ruh-sagligini (2)

Etkisini giderek azalttığı gözlenen koronavirüs salgını, bugün İngiltere’de yürütülmüş olan bir çalışmanın sonuçları ile tekrar gündeme geldi. İngiliz bilim insanlarının daha önce koronavirüs salgınına yakalanmış olan 55 bin kişi üzerinde yürütmüş olduğu çalışma, virüsün etkilerinin tedaviden sonra dahi görünmeye devam ettiğini ortaya koydu. 

Yürütülen çalışma kapsamında ortaya konan sonuçlara göre daha önce koronavirüse yakalanmış olan vatandaşların, salgından hiç etkilenmemiş olan vatandaşlara göre daha depresif ve kaygılı oldukları bilgisine ulaşıldı. 

ALZHEIMER VE PARKİNSON TANILARI ARTTI!

Koronavirüsün beyin fonksiyonları üzerinde etkili olduğuna işaret eden çalışma sonuçları,  salgından sonra konan Alzheimer ve Parkinson hastalığı tanılarının arttığına işaret etti.