Kredi kartı kullananlar dikkat! Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren haberi son dakika olarak duyurdular. Bankalar tarafından kredi çeken firma ve vatandaşlara çeşitli isimler altından tahsil ödemesi alınıyor. Konuyla ilgili açılan bir davada mahkemeden emsal karar çıktı. Böyle bir durumda sakın para ödemeyin. Başvuranlar binlerce lirasını geri alacak. Uzman isimler izlenecek yolu tek tek açıkladı. Binlerce liranızı geri alabilirsiniz. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişiler ne yapabilir? İşte detaylar

KREDİ KARTI KULLANANLAR DİKKAT!

Son dönemde kredi kartları kullanımı hızla arttı. Türkiye'de milyonlarca kişi kredi kartı kullanmaya devam ederken bankalar sözleşmeyi imzalayıp parasını alan vatandaşlar sonrasında kendilerinden kesilen komisyon bedelleri ile karşı karşıya kalıyor. Bir şirketin, kredi çektikten sonra banka hesabından 'Periyodik Hizmet Komisyonu’ adı altında 4 bin 200 lira para kesildi. Konuyu yargıya taşıyan şirket için 4. Ticaret Mahkemesi’nden güzel haber geldi ve paranın iadesine hükmedildi.

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

BİNLERCE LİRANIZI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Kararda; davalı bankanın davacıdan masraf ve komisyon alabilmesi için taraflar arasında imzalanan sözleşmede masraf ve komisyon alınacağının kararlaştırılmış olması gerektiği hatırlatıldı. Peki her kredi çeken vatandaş için bu kararın bağlayıcılığı var mı? Kesinti yapan bankalardan bu paralar iade alınabilir mi? Sözleşme imzalarken nelere dikkat edilmeli? Böyle bir durum yaşayan kişi ne yapabilir? Avukat Cansen Erdoğan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"KESİLEN FATURA HAKSIZ KAZANÇ"

Vatandaşların konuyla ilgili bilgili olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Taraflar arasında imzalanan sözleşmede masraf ve komisyon alınacağının kararlaştırılmadığı, davalı banka tarafından kredi işlemlerinde sağlanacak faiz dışındaki diğer menfaatleri ve tahsil olunacak masrafları, TCMB’na bildirmekle yükümlü olduğu ancak bu yükümlülüğün yerine getirildiğine ilişkin herhangi bir belge sunulmadığı ve Yasa ve Yargıtay içtihatları doğrultusunda davalı bankanın davacı müşterisinden alınacak periyodik hizmet komisyonunu TCMB'na bildirimde bulunmadığından davacının davasının kabul olduğunu belirten Avukat Cansen Erdoğan, “Sonuç olarak; kredi sözleşmelerinde yer almayan 'masraf ve komisyon alacağı' adı altında tahsil edilen ödemelerin haksız kazanç sağladığı ve bu ödemelerin iade edilmesi gerektiğine hükmedilmiştir." dedi.

Sözlerine devam eden Erdoğan, "İşbu mahkeme kararı emsal niteliği taşıması sebebiyle benzeri uyuşmazlıklarda uygulanabilme imkanına sahiptir. Ancak belirtmek yerinde olacaktır ki, İçtihadı Birleştirme Kararları, Resmî Gazete'de yayınlanan, benzer konularda bağlayıcı niteliği bulunan, daireler arası yorum farklıları sonucu ortaya çıkabilecek görüş ayrılığının hukuk güvenliğini olumsuz etkilemesini önlemek için belirli bir içtihadın benimsendiği kararlardır." ifadelerini kullandı.