24 Şubat tarihinde Ukrayna’nın sınırlarına giren ve o günden bu yana savaş kararında ısrarcı olan Rus ordusu, son bir haftadır ülkenin Soledar kasabasında şiddetli çatışmalar yaşanmasına sebep oldu. Soledar bölgesine ilişkin uydu görüntülerini yayınlayan bir şirket, bölgede hasar görmemiş olan tek bir binanın dahi kalmamış olduğunu, hatta çoğu binanın yıkılmış olduğunu gözler önüne serdi.

Soledar bölgesinin Rus hükümetinin kontrolüne alınmasının ardından gözler Vladimir Putin’e çevrilirken Rus liderin “Savaşçılarımız daha büyük zaferler elde edecek” açıklamasında bulunması büyük tepki çekti. Almanya’dan Putin’in ve Rusya’nın diğer üst düzey yetkililerinin yargılanma süreçlerinin başlatılmasına yönelik teklif gelirken Rus lider ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonda görüştükleri öğrenildi. Görüşmenin detayları, Kremlin Sarayı tarafından yayınlanmış olan yazılı açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.

ERDOĞAN VE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ!

Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın

kremlin-sarayi-turkiye-ile-is-birliginin-masaya-yatirildigini-acikladi (2)

Karadeniz gazının keşfedilmesinin ve sondaj çalışmalarının son sürat devam etmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün akşam yine Rus lider ile bir telefon görüşmesi yapmış olduğu öğrenildi. Görüşmenin detaylarını yayınlamış olduğu yazılı açıklamada belirten Kremlin Sarayı, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Rus doğal gazının arzı ve Türkiye’de bölgesel bir doğal gaz merkezinin kurulması da dahil olmak üzere enerji alanında iş birliği ele alındı.”

SURİYE MEVZUSU GÖRÜŞÜLDÜ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus lider Vladimir Putin arasında gerçekleşmiş olan telefon görüşmesine ilişkin detayları aktaran Kremlin Sarayı, görüşmede Suriye ile normalleşme adımlarının da değerlendirildiğini ifade etti. Saray, konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ankara’nın, Türk, Rus ve Suriye temsilcilerinin katılımları ile istişarelere başlama girişimleri ile ilgili olarak Türkiye ve Suriye ilişkilerinin normalleşmesi konuları masaya yatırıldı. Astana süreci dahilinde Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak çalışmasının Suriye’de çözüm sürecine yönelik katkısına vurgu yapıldı.”