Son zamanlarda görülme riski daha da artmış olan kalp krizi ve damar hastalıklarının pek çok sebebi bulunuyor. Özellikle stresli yaşamın tetiklediği kalp hastalıkları, kötü beslenmeden; uyku bozukluklarına kadar pek çok nedenin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Her ne kadar sinsi bir hastalık olsa da dikkatli olunduğunda kalp hastalıklarının yaklaştığını anlamak uzmanlara göre son derece mümkün oluyor.

Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor! Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor!

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, uzmanlar kalp krizi geçiren kişilerin krizden önce damar sertleşmesi olarak bilinen başka bir sorunu yaşadığını açıklamamıştı. Kalp krizi üzerine çalışmalarını sürdüren uzmanlar, bu kez koroner arter hastalığı ile kulak memesi arasındaki bağlantıyı inceledi. Çalışmanın sonucu ise, bilim dünyasını şaşkına çevirdi.

KULAK MEMESİ KIRIŞIKLIĞI KALP KRİZİ BELİRTİSİ OLABİLİR

kulak-memesi-kirisikliklariniz-o-hastaligin-belirtisi-olabilir (2)

Yaptıkları araştırmalar sonucunda ilginç bir tespitte bulunan uzmanlar, kulak memesi ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olabileceğini ortaya koydu. Genellikle 45 derecelik bir açı oluşturan ve çapraz olarak geriye doğru uzanan bir kırışıklıktan bahseden uzmanlar, bunun başta kalp krizi olmak üzere pek çok kalp hastalığının belirtisi olabileceğini tespit etti. 

Araştırmacıların bu ilginç bulgusu üzerine konuşan ilk isim olan Dr. Frank Sanford ise; kulak memesinin çapraz kıvrımının kulak kepçesinin açıklığından kulak memesine kadar olan çizginin kardiyovasküler hastalıkların, diyabetin ve erken yaşlanmanın gelişimini tahmin edebileceği belirtti. 1970’ten bu yana çalışma yürütülen bu konuda net bir sonuca ise henüz varılmadı. 

KONUYLA İLGİLİ ONLARCA ÇALIŞMA YAPILDI 

1970’li yıllarda konuyla ilgili ilk görüşü ortaya atan Dr. Frank Sanford’un ardından yapılan onlarca çalışma, aynı bulguya katıldı. Beş yüzden fazla otopsiye dayanan en iyi bilinen çalışmalardan birinde kulak memesindeki kıvrımlar bulunan vakaların yüzde 80’inde 40 yaşın altındaki kişilerde kalp hastalığı riskini öngördüğünü ortaya çıkarmasıyla bu konu daha da ciddiye alınmaya başlandı.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan son çalışma da kulak memesi kırışıkları ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantı buldu. Uzmanlar her ne kadar yapılan bunca çalışmanın kesin bir sonuç oluşturmadığının altını çizse de kulak memesinde kıvrım ya da kırışıklık oluşanların doktorlara kalp hastalıkları konusunda başvurmasını öneriyor.