Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirliye yönelik konut projesinin detaylarını paylaştı. Bu süreçte konut fiyatlarını artıran fırsatçıları takip ettiklerini söyleyen Bakan Nebati, konut fiyatı ve rayiç bedel farkına müdahale edeceklerini vurguladı. “Yanlış yapana gereğini yaparız” şeklinde ifade kullanan Maliye Bakanı, orta gelirliye konut projesi sırasında fırsatçılık yapanları cezalandıracaklarını söyledi. Bakan Nebati sözlerinin devamında Türkiye’nin kangren konuları arasında tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusu olduğunu hatırlattı.

Fırsatçılık Yapana Ceza Kesilecek

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

Yeni Evim Projesi’nde fırsatçılık yapanlara karşı her türlü tedbiri aldıklarını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati fiyatlama kontrollerini yaptıklarını söyledi: “Radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar.” Yeni Evim Projesi kapsamında satışa sunulan evlerde fırsatçılık yapanlar hakkında işi sıkı tuttuklarını belirten Bakan Nebati, fırsatçılık yapanlara ceza keseceklerini söyledi. 

Satıcı ve Alıcılar Dikkatli Olmalı

maliye-bakanligi-satilan-konut-fiyatina-ve-rayic-bedele-mudahale-edecek (2)

Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusunun Türkiye’nin kangren konularından olduğunu söyleyen Maliye Bakanı, artan konut fiyatları sayesinde rayiç bedel ile gerçek fiyat arasındaki marjın genişlediğine dikkat çekti: “Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var.” Bu çalışmanın çok ayrıntılı olduğu için reform yapmak gerektiğini söyledi.

Yeni Evim Projesi ile ilgili tartışmalar devam ederken, kredinin 16 Ocak tarihinden itibaren Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarından kullandırılması planlandı. Yeni Evim Projesi ilk etapta sadece birinci el yani sıfır konutlar için geçerli olacak. Bakan Nebati, ikinci el konutlar için düşük faizli veya kar payı oranlı konut finansmanı taleplerinin farkında olduklarını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ikinci el konutlar için de düşük faizli konut kredisi kampanyası konusunda bankalar ile ortak çalışma içinde olduklarını duyurdu.