Kira ödeme derdine son verip kendi evinde oturmanın rahatlığını yaşamak isteyenler, son dönemde gündemden düşmeyen konut kampanyalarını yakından takip ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan orta gelirliye yönelik Yeni Evim kampanyası büyük ses getirdi. Bu kampanya hakkında açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut fiyatlarına dair tüm verilerin ellerinde bulunduğunu kaydetti. Bu konut kredisi kampanyasıyla birlikte fırsatçılık yapan ev sahiplerinin radara alındığını açıklayan Maliye Bakanı Nureddin Nebati ayrıca merakla beklenen ikinci el konuta kredi kampanyası hakkında konuştu.

Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi! Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi!

Konuta Ulaşmada Zorluk Çekenlere Kolaylık

AA Editör Masası’na konuk olan Maliye Bakanı Nureddin Nebati gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Orta gelirliye yönelik başlatılan Yeni Evim projesini değerlendiren Bakan Nebati, TOKİ ve bu kampanya sayesinde vatandaşlara kolaylık tanıdıklarını belirtti. Şartları izah ederek ortaya koyduklarını ve zaman zaman bu kampanyaları yaptıklarını hatırlatan Bakan Nebati şunları söyledi: “Konut üreticileriyle de kampanya yaptık. Bunu sadece faiz kampanyasına dönüştürmeyelim, finansal bir mimari olsun. Özellikle de orta gelir seviyesindeki vatandaşlar konuta ulaşırken bunu kalıcı olarak bilsin, üretici de önünü görsün. Mortgage'ın bir uygulamasını da gerçekleştirmiş olalım.”

İkinci El Konutta Yeni Kredi Kampanyası

maliye-bakanligi-ve-bankalar-ikinci-el-konuta-kredi-kampanyasi-hazirliyor (2)

İkinci el konut için yoğun talep olduğunu kaydeden Bakan Nebati, “Bankalarımızla görüşerek özel hukuk çerçevesi içinde bu oranlardan faydalanmamak kaydıyla ikinci elde çalışma yapılıyor, son noktaya geldiğimizde belirlenen faiz oranlarıyla ikinci el konut konusuna girilebilir.” diyerek son çalışmadan bahsetti. 

Hazine ve Maliye Bakanı, önümüzdeki süreçte konut sahipliğinin daha da kolay hale getirileceğini ifade ederken, “Her attığınız adımda mutlak surette birileri bu işten günün kısa karı diye düşünür açık kapılarından faydalanmak ister. Bir önceki kampanyalarda bu açık kapıdan faydalananların sayısı ilkinde çok fazlaydı, sonra aldığımız tedbirlerle azaldı. Gerekli tedbirleri alıyoruz.” dedi.