2021 yılının sonunda ortaya çıkan agresif döviz kuru çıkışları, gündelik hayatın da kökten bir değişikliğe uğramasına sebep oldu. Döviz kurlarında ve kurlara bağlı olarak altın fiyatlarında kayda geçen rekor seviyeler, hizmetlere ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep olurken yedek parça maliyetlerine yansıyan zamlar sebebi ile araç fiyatlarının da tavan seviyelere ulaştığı görüldü.

Aralık 2021 tarihinde nerede ise 2 katına ulaşan araç fiyatları, 2022 yılının başlaması ile birlikte bir de etkisini artıran çip krizi ile yüz yüze geldi. Pandemi döneminde ortaya çıkan ve yeni döneme girilmesi ile birlikte etkisini artıran çip krizi, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan araç modellerine yeni zamların eklenmesine sebep oldu. 

Sıfır kilometre araç piyasasında gözlenen zamlar, vatandaşları ikinci el araç piyasasına yönlendirdi. Ancak piyasanın durumunu fırsat bilen birçok kötü niyetli kişinin fahiş rakamlar belirlemesi, ikinci el pazarında da fiyatların tavan seviyelere ulaşmasına aracılık etti. Son olarak 24 Kasım tarihinde yayınlamış olan Resmi Gazete ile birlikte ÖTV matrah düzenlemesi yürürlüğe girerek vatandaşları araç sahibi olabilme konusunda bir nebze olsun umutlandırdı. Bazı modellerde 100 bin TL’ye kadar indirimin ortaya çıkması tüketicileri araç sahibi olmak konusunda heveslendirirken pazardan kötü haberler gelmeye başladı. 

SIFIR KİLOMETRE ARAÇ YOK!

matrah-duzenlemesi-ikinci-el-pazarinda-deprem-etkisi-yaratti-ikinci-el-arac-fiyatlari-tavan

Yaklaşık olarak 3 hafta önce Resmi Gazete’de yayınlanan ÖTV matrah düzenlemesi ile birçok sıfır kilometre araç modeline ciddi bir indirim yansıdı. Ancak indirim güncellemesi gelen araçların bayilerde bulunmadığını öğrenen vatandaşlar, büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Bu durum ikinci el piyasasına olan talebi artırırken burada da fiyatların sıfır kilometre araçların fiyatlarını geçtiği görüldü. 

112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün! 112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün!

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI EL YAKTI!

Satışa sunulan bazı araç modellerinin ikinci el fiyatları şu şekilde:

  • Fiat Egea sedan Easy 1.4 Fire: 367.750 TL
  • Toyota Yaris 1.0 Vision: 425.000 TL
  • Renault Clio Joy 1.0: 388.000 TL
  • Hyundai i10 1.2 MPIS: 468.000 TL
  • Volkswagen Polo 1.0: 486.500 TL