Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ne demektir nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ne demektir nasıl yapılır?

1999 yılında düzenlenmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emeklilik haklarına kavuşamayan ve bu sebep ile de büyük bir mağduriyetin içerisinde yer alan milyonlarca vatandaş, 2022 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in vermiş olduğu müjde ile büyük bir sevinç yaşadı. Temmuz ayının başında EYT düzenleme çalışmalarına başlandığını ifade eden Bakan Vedat Bilgin, yeni yıl ile birlikte EYT yasasının yürürlüğe gireceğini ve vatandaşların senelerdir mahrum kaldıkları emekli maaşlarına kavuşacaklarını bildirdi.

Daha önce yapılmış olan açıklamalarda EYT yasa tasarısının aralık ayının ilk haftasında Meclis’e getirileceği ifade edilirken o tarih içerisinde böyle bir gelişmenin yaşanmamış olması EYT’li vatandaşları paniğe sürükledi. Aralık ayının sonunda kameraların karşısına geçerek EYT düzenleme çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir problemin olmadığını ve çalışmaların tamamlandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama neticesinde rahat bir nefes alan EYT’liler, gözlerini Meclis’e çevirdi.

Ocak ayına girildiği andan bu yana ne zaman yürürlüğe gireceği merak konusu olan EYT düzenleme çalışmaları, birçok vatandaşın tepkisine sebep oldu. Ocak ayının ikinci yarısının içerisinde olduğumuz şu günlerde yasa tasarısının halen Meclis’e sunulmamış olması, kafaları karıştırdı. Dün ise bu konuya ilişkin bir son dakika gelişmesi yaşandı. Yetkililer, Meclis’te bir EYT sunumunun gerçekleştirildiğini ifade etti.

BASINA KAPALI EYT TOPLANTISI!

mecliste-eyt-sunumu-yapildi (2)

Bir son dakika gelişmesi olarak gündeme düşen habere göre Meclis’te EYT’ye ilişkin bir toplantı gerçekleştirildi. AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz, Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Mustafa Elitaş, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Özlem Zengin, Yılmaz Tunç ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz EYT toplantısına katılan isimler arasında yer aldı. Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

SUNUM YAPTILAR!

Ocak ayının son haftası itibari ile Meclis’e taşınması planlanan EYT ile ilgili olarak düzenlenen son toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bürokratları tarafından geniş kapsamlı bir EYT sunumunun yapılmış olduğu öğrenildi.