Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Son dakika asgari ücret rakamının açıklanmasının ardından gözler memur, memur emeklisi, SGK ve BAĞ-KUR'luların zam oranlarında yoğunlaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde olduklarını ve memur ve memur emeklisi maaşlarındaki zam düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bu önemli konunun torba yasa teklifi içerisinde yer alması için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Işıkhan, paydaşları memnun edecek bir sonuca ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim beyanı olarak ifade edilen en düşük memur maaşının 22 bin lira olması gerektiği konusunda da bilgi veren Işıkhan, bu hususun torba yasa teklifi içerisinde yer alacağını ve Meclis'ten kısa sürede geçirilmesini sağlayacaklarını belirtti. Planlarının Meclis'in tatile girmeden teklifi çıkarmak olduğunu söyleyen Işıkhan, bu düzenlemeyi temmuz ayı içerisinde hayata geçirmeyi umduklarını ifade etti.

Ayrıca, teklifte 500 lira asgari ücret desteğinin de yer alacağını vurgulayan Işıkhan, konuyla ilgili Bakanlık bürokratlarının çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Bu açıklamalar öncesinde ise dikkat çekici bir kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. Eğer bu teklif kabul edilirse, memur ve memur emeklileri için sevindirici bir haber söz konusu olacak.

Uğur Poyraz tarafından sunulan bu teklife göre, memur maaşlarının ve emekli maaşlarının enflasyonun gerisinde kalmaması için asgari ücret tutarında olması önerildi. Ayrıca, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerindeki enflasyon kaybının giderilebilmesi amacıyla da bir düzenleme yapılması önerildi. Bu teklifte en düşük memur maaşının 36 bin 950 TL, en düşük emekli maaşının ise 26 bin 830 TL olması öngörüldü.

Bu kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda, memur ve memur emeklilerinin gelirlerinde önemli bir artış sağlanacak ve alım güçleri korunmuş olacak. Bu teklif, memur ve emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmek ve ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmelerini amaçlamaktadır.