Geride bırakmış olduğumuz senenin aralık ayı içerisinde tarihi seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları, enflasyonun artmasına ve dolayısı ile de gündelik hayat akışı içerisinde hizmete sunulan başlıkların ve ürünlerin yüksek oranlarda zamlanmalarına sebep oldu. Bu kapsamda mağdur olan tüketiciler için sene başından bu yana enflasyon ile mücadele başlığı altında maaş iyileştirmeleri ve diğer düzenlemeler ile destek vermeye çalışan hükümet yetkilileri, ocak ayının yaklaşması ile birlikte yakın takibe alındı. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Bir süredir ekonomik anlamda zor şartların gün yüzüne çıkmış olması, tüm maaş iyileştirmelerine rağmen geçim derdinin ortadan kalkamamasına sebep oldu. Pek çok faktör çerçevesinde günden güne artan enflasyon karşısında maaş zamları kısa süre içerisinde eriyen vatandaşlar, gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. 

Geçtiğimiz günlerde sonuçları yayınlanmış olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi ile birlikte, kamu kurumunun sene sonu enflasyon tahmini belli oldu. Bu tahminin gerçekleşmiş olması durumunda ocak ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak olan asgari zam oranları hesaplanmaya başlandı. 

SENE SONU ENFLASYON TAHMİNLERİ YAYINmemur-ve-emekli-maasi-ocak-ayi-zamlari-icin-yeni-hesaplar-belli-oldu-en-az-yuzde-1896-artac (2)-1LANDI!

Her ay olduğu gibi bu ay da Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarını yayınlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, sene sonu enflasyon tahminlerinin güncellendiğini gözler önüne serdi. Katılımcıların verdikleri cevapların ortalamasına göre 2022 yılının yüzde 67,78’lik enflasyon ile kapanacağı öngörüldü. Bu tahmine göre memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı harici zam oranı yüzde 17,86, enflasyon dahil zam oranı ise yüzde 18,96 olarak hesaplandı. 

OCAK AYI TAHMİNİ MAAŞLARI HESAPLANDI!

Ortaya konan enflasyon tahmini sonucunda hesaplanan maaş zammı oranına göre ocak ayı olası maaş tutarları duyuruldu. Söz konusu tutarlar şu şekilde açıklandı:

  • En düşük memur maaşı: 10.831 TL
  • En düşük memur emeklisi maaşı: 7.230 TL
  • En düşük esnaf emeklisi maaşı: 4.947 TL
  • En düşük SSK’lı maaşı (2000 öncesi): 5.524 TL