Geçtiğimiz senenin son çeyreği itibari ile yükselişe geçen dolar kuru, beraberinde euro kuru ve diğer kurların yanı sıra altın fiyatlarının da yukarı yöne doğru hareket etmesine sebep oldu. Merkez Bankası tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen aralık ayının ortasına kadar yükseliş trendlerini sürdüren altın piyasası ile para piyasaları, gündelik hayat akışında da yüksek oranlı zamlar ile karşılaşılmasına yol açtı.

Aralık ayının ortasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi kararı kapsamında TL kullanımının önemine dikkat çekilirken döviz kurlarında ve altın fiyatlarında sert bir gerileme meydana geldi. Bu durum 2022 yılında ekonomik olarak daha rahat bir dönemin yaşanacağı konusunda tüketicileri umutlandırırken beklenen olmadı ve yeni yıla girilmesi ile birlikte olumsuz ekonomik göstergeler tekrar baş gösterdi. 

Ekonomi piyasalarını etkileyen Rusya- Ukrayna savaşı, FED faiz artırımı kararları ve diğer değişkenler, enflasyonun giderek daha da yükselmesine sebep oldu. Ocak ayında açıklanan enflasyon üzeri maaş zamları, kısa süre içerisinde etkisini yitirdi. Temmuz ayının başında da çalışanların lehlerine maaş zammı kararları alan yetkililer, yeni dönemde de hiçbir vatandaşın enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğine dikkat çekti.

Hükümet yetkililerinin korumacı açıklamaları devam ederken yukarı yönlü hareketlerini sürdüren enflasyon oranı, ocak ayı maaş zamlarının sabırsızlıkla beklenmesine sebep oldu. Ay sonunu getirme konusunda zorluk çeken memurlar ve emekliler, ocak ayı zamları için geri sayıma başladı. 

SON İKİ VERİ KALDI!

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

memur-ve-emekli-maasi-zamlari-icin-son-duzluge-girildi-o-tarihte-enflasyon-farki-tamamlanac

3 Kasım tarihinde ekim ayı enflasyon oranını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, böylelikle memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan 6 aylık enflasyon oranının 4’üncüsünü tamamlamış oldu. 4 ay için kesinleşmiş olan enflasyon farkı ise yüzde 11,84 olarak hesaplandı. 

MERKEZ BANKASI’NIN TAHMİNİ AÇIKLANDI!

Yılın son çeyreğine ilişkin enflasyon tahminini yüzde 17,86 olarak açıklayan Merkez Bankası, sene sonuna ilişkin tahminini ise yüzde 65 olarak revize etti. Bu tahminlerin doğru çıkması durumunda memur ve emekli maaşlarına toplu sözleşme katılmadan yansıtılacak olan maaş zammı oranı yüzde 18,86 olacak.