TBMM Komisyonu’nda bir süredir çalışmaları devam eden memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 artış düzenlemesi onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak yüzde 25 oranında açıklanan emekli ve memur maaş zammını yüzde 5 ek artışla yüzde 30 seviyesine yükseltti. Refah payı adı altında yapılan bu ilave ödemelerle birlikte maaşlar yüzde 30 artmış oldu. Taban emekli aylığı ise zam oranı mevzuatına göre yüzde 57 olarak kabul edildi. Böylelikle 2023 yılında en düşük emekli aylığı 3 bin 500 lira seviyesinden 5 bin 500 liraya çıkmış oldu.

Maaş Artışı Resmi Gazete’de

Ocak ayı tüm memur ve emekliler için zam ayı olurken, bu sene maaşlara mevzuata göre ilave artışlar da yapıldı. SSK ve Bağkur emeklilerinde yüzde 15.40, memur emeklilerinde ise yüzde 16.48 olarak belirlenen zam oranına refah payı düzenlemesi yapıldı ve maaş zammı yüzde 30’a çıkarıldı. Meclis’te kabul edilen bu düzenlemenin ardından Resmi Gazete’de yayımlanan yasayla zamlı maaş ödemeleri başladı.

En Düşük Emekli Aylığı Yüzde 57 Arttı

memur-ve-emekli-maaslarina-yuzde-5-ek-zam-ve-yuzde-57-ilave-mecliste-onaylandi (2)

Meclis’te onaylanan düzenlemeler arasında taban emekli aylığı ödemesi de vardı. Yaklaşık yüzde 57 oranında artış yapılan en düşük emekli aylığı böylelikle 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya yükseltildi. Ek iyileştirmelerle birlikte onaylanan yasa Meclis’ten geçti. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre zamlı emekli ve memur maaşların ne zaman hesaplara geçeceği merak konusu oldu.

Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor! Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor!

Emeklilerin Zamlı Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Emekli maaşlarına yapılan ek iyileştirmeler ocak ayı ödeme döneminde başlatıldığı için bu zammın ayki maaşlara yansıması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre ek iyileştirmeler ocak ayından itibaren geçerli olacak. İlk olarak tüm maaşlara yüzde 30 zam oranı yansıtıldıktan sonra her ay maaşın yüzde 4’ü olarak verilen ek ödemede yeni maaş üzerinden hesaplandıktan sonra ödenecek.