Senenin iki ayrı 6 aylık periyoduna ilişkin açıklanan enflasyon verileri ve hesapta kullanılan diğer değişkenler ortaya konularak yeniden düzenlenen memur ve emekli maaşları, son dönemlerin en çok konuşulan konularından birisi haline geldi. Son zamlarını temmuz ayının başında alan vatandaşlar, yükselen enflasyon ile birlikte gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. Ocak ayı maaşlarına ilişkin enflasyon hesabı yavaş yavaş şekillenmeye başlarken memur ve memur emeklisi maaşlarını yakından ilgilendiren bir detay daha ortaya çıktı.

Sene başında kurumun yıllık çalışma planına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk olarak 3600 ek gösterge konusunun ele alınacağını bildirmişti. Bakan Bilgin’in açıklamaları doğrultusunda başlamış olan ek gösterge düzenleme çalışmaları haziran ayının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değerlendirmesine sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Meclis’e sunulan 3600 ek gösterge teklifi, temmuz ayının başında resmen yasalaştı. 

Memur ve emekli maaşlarına etki eden faktörlerin başında gelen ek gösterge düzenlemesi, 15 Ocak itibari ile alınacak olan yeni dönem maaşlarına yansıyacak. Yeni dönemde ek göstergeden kaynaklı olarak ne kadar maaş zammı alacaklarını merak eden çalışanlar ve emekliler heyecanlı bekleyişlerine devam ederken temmuz ayı katsayısının ek gösterge kazancını arttırmış olduğu öğrenildi. Buna göre hesaplar da değişti. 

TEMMUZ AYINDA EK GÖSTERGE KAZANIMI ARTTI!

memur-ve-emeklilerin-dikkatine-ek-gosterge-detayi-ortaya-cikti-2-bin-500-tlyi-bulabilir

3600 ek gösterge düzenlemesi ile birlikte birçok meslekte ek gösterge artışına gidilirken kamuda çalışıp ek göstergesi sıfır olan personellere dahi 600 ek gösterge faydası tanımlandı. 15 Ocak itibari ile yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte maaşların artacağı bilinirken temmuz ayında memur maaş katsayısında gözlenen artışın yeni tutarları direkt olarak etkilediği öğrenildi. 

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre temmuz itibari ile açıklanmış olan memur maaş katsayısına göre ek göstergesi 3600’e yükseltilmiş olan 30 yıllık çalışma hayatına sahip olan memurların, emekli aylıklarının bin 749 TL ile bin 971 TL aralığında zamlanacağı bilgisi kaydedildi. 

Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor

OCAK AYINDA DAHA DA YÜKSELECEK!

Yapılan açıklamalara göre ocak ayında açıklanacak olan yeni katsayılar ile birlikte, ilgili maaş zamlarının ek gösterge detayı sayesinde daha da üst seviyelere ulaşacağı bilgisi kaydedildi. Uzmanlar maaş zammının yüzde 25 oranında gerçekleşmesi durumunda ek gösterge kazancının 2 bin 500 TL’ye kadar ulaşabileceğini ileri sürdü.