Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde 3600 ek göstergeye; sözleşmeli personelden icralık dosyaların affına kadar pek çok meselenin çözüme kavuştuğu yılın son çeyreğinde çözülmeyen tek düğüm enflasyon rakamı olmuştu. 2023 yılı asgari ücretinin aralık ayında belli olmasının ardından gözler memur ve memur emeklileri (4C/Emekli Sandığı) ile SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklilerinin alacağı zamma dönmüştü. Zamda belirleyici olan rakamlar, bugün ortaya çıktı.

İlgiyle takip edilen enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklandı. Memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında etkili olacak olan son 6 aylık zamma dair düğümü çözecek olan enflasyon rakamı belli olur olmaz ise memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük maaşı da ortaya çıktı.

EMEKLİLER İÇİN ZAM YÜZDE 16

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

TÜİK’in bildirdiğine göre aralık ayı enflasyon rakamı yüzde 1,18 olarak kaydedildi. Böylelikle 2022 yılının ikinci yarısında enflasyon yüzde 16’ye ulaştı. Bu da emeklilerin şimdiki aldığı paraya yüzde 16’yı ekleyerek, yeni maaşlarını bulabilecekleri anlamına geliyor. Öte yandan en düşük emekli maaşları da ortaya çıkmaya başladı.

2000 öncesi en düşük SSK emekli maaşı 4 bin 197 TL iken; bu oran yüzde 16 zamla birlikte 4 bin 868 TL’ye ulaştı. En düşük emekli maaşını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) belirleyecekken; kulis bilgilere göre en düşük emekli maaşının 5 bin TL civarına çekilmesi bekleniyor. Emekli maaşının en düşük emekli maaşından düşük olması halinde ise, aradaki oran tamamlanarak, emekliler ödemesini alıyor.

MEMURLAR İÇİN ZAM YÜZDE 24

TGRT Haber’in hesabına göre yüzde 8’lik toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 16 memur zammı alacak olan memurların da durumu da bugün sata 10.00 itibariyle netleşti. Şimdiye dek en düşük emekli memur 6 bin 077 TL maaş alırken; en düşük memur maaşı 9 bin 109 TL’ydi. Gelen enflasyon rakamları sonrası bu tutarlar değişti.

Ek bir refah payı verilmemesi halinde gelen yüzde 24’lük zamla birlikte en düşük emekli maaşı 7 bin 355 TL’ye çıkarken; en düşük çalışan memur maaşı ise 11 bin 295 TL’ye yükselecek.