Yılın ilk ve ikinci 6 aylık enflasyon oranlarına bağlı olarak memur ve emekli maaşları, son dönemlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu. Maaşlarına son olarak temmuz ayının başında zam almış olan memurlar ve emekliler, artan enflasyon karşısında geçinememeye başladı. Yapılan maaş zammının kısa süre içerisinde etkinliğini yitirdiğini belirten vatandaşlar, gözlerini ocak ayı zamlarına çevirdi. 

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinden bu zamana kadar yükselmeye devam eden enflasyon karşısında vatandaşların yanlarında yer aldıklarını ve bu görüş sonucunda da maaş iyileştirmelerinin enflasyon üzerinde olacağını ifade eden hükümet yetkilileri, gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çeviren vatandaşları umutlandırdı. Her fırsatta asıl zammın ocak ayında yapılacağını belirten ve bu söylemleri karşısında da tüketicilerin heyecanlanmalarını sağlayan hükümet yetkilileri, refah payı beklentisinin oluşmasına yol açtı. 

Ocak ayının başında açıklanacak olan memur ve memur emeklisi maaşlarına yönelik tahminler yapmaya devam eden uzmanlar hem toplu sözleşme hem de enflasyon farkı hem de 3600 ek göstergeden kaynaklı olarak artacak olan maaşlara, refah payı eklenmesinin de mümkün olduğunu ileri sürdü. Uzmanlar bu açıklamalarının üzerine en düşük memur ve memur emeklisi maaşlarına yönelik de bazı hesaplar ortaya koydu. 

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

ENLFASYON FARKI KESİNLEŞTİ!

memur-ve-memur-emeklilerine-yeni-yil-mujdesi-erken-geldi-en-dusuk-memur-maasi-10-bin-827-tl (2)

Son olarak 3 Kasım tarihinde açıklanmış olan enflasyon ile birlikte memur ve memur emeklisi maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkının 4’üncü verisi de tamamlanmış oldu. Kesin zammın açıklanması için 2 aylık veriye daha ihtiyaç duyulurken 4 aylık veriye göre maaşlara yansıtılacak olan minimum zammın yüzde 10,45 olacağı kesinleşti. 

UZMANLARDAN YENİ MAAŞ TAHMİNLERİ!

3600 ek gösterge, toplu sözleşme ve enflasyon farkı verilerinin yanı sıra yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir refah payı beklentilerinin de olduğunu belirten uzmanlar, tahminlerinin doğru çıkması durumunda açıklanacak olan en düşük memur ve memur emeklisi maaşlarını şu şekilde açıkladı:

  • En düşük memur emeklisi maaşı: 7.223 TL
  • En düşük memur maaşı: 10.827,67 TL