Bu senenin en çok konuşulan yasal düzenlemelerinden biri olan 3600 ek gösterge, yaz aylarında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı TBMM’nin onayladığı 3600 ek göstergenin 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olması halinde onaylanması, gözlerin bu aya dönmesine neden oldu. 

Bu ay itibariyle yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge kapsamında maaş ve emekli maaşlarına artış alacak olan memurların artış alacağı tek kalemin bu olmayacağı biliniyor. Asıl emekli ikramiyelerinde artış yaşayacak olan memurlar için bugün müjdeli bir haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı çalışmalarını yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) duyurdu ek ikramiye ödemesinin geriye dönük bir kereye mahsus olacak şekilde ödeneceği açıklandı. 

BU YIL EMEKLİ OLANLARI KAPSAYACAK

memurlara-ek-93-bin-tl-ikramiye-odemesi-mujdesi-geldi-ek-gosterge-yururluge-girer-girmez-ya (2)

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

Yüzde 30 zammı garantilemiş olan memur emeklilerinin maaşlarına gelecek 3600 ek gösterge zammının da bu ay itibariyle yansımaya başlaması öngörülüyor. Maaşlarının yanı sıra emekli olduklarında ikramiyelerinde hatırı sayılı bir tutar artış yaşayacak olan memur emeklilerinin ikramiyeleri katsayısı ve hizmet yılına göre değişiklik gösteriyor. Ancak, yasa burada bir konuda istisna yapıyor. 

İstisnai bir madde içeren 3600 ek gösterge, TGRT Haber’e göre 2022 yılında emekli olanlara ek ikramiye ödeme yapılmasını beraberinde getiriyor. Yasanın geçtiğimiz yıl kabul edilip, ocakta yürürlüğe girmesinden kaynaklı olan bu istisnai durum kapsamında 2022 yılı emeklilerine 93 bin TL’lik bir kereye mahsus ek ödeme yapılması bekleniyor. 

SGK EK İKRAMİYE TUTARLARINI AÇIKLAYACAK

Yaş haddi ve kadrosuzluktan dolayı emekli olan memurlara tanınan bir hak olan ilave ikramiye, 3600 ek gösterge ile birlikte arttı. Bu da 2022 yılında emekli olan memurların alacağı ek ikramiyenin artmasını beraberinde getirdi. Ek ikramiye tutarları katsayısı ve hizmet yılına göre değişiklik gösterecek olan memurların ikramiye tutarları ise bu hafta belli olacak.

15 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge kapsamında hazırlıklarını tamamlayan SGK, memur emeklilerinin alacağı ek ikramiye tutarlarını hesaplamaya başladı. Kaynaklara göre tutarlar bu hafta içerisinde duyurulacak.