Ekonomi piyasalarında devam eden yukarı yönlü hareketler, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan hizmetlerin ve hizmet ürünlerinin daha da yüksek oranlarda zamlanmalarına sebebiyet verdi. Ek olarak Rusya- Ukrayna savaşının devam ediyor olması, çip krizinin etkisini arttırması ve diğer alanlarda yaşanan olumsuz gelişmelerin varlığı, birçok farklı sektörden arka arkaya zam haberlerinin duyurulmasına yol açtı. Bu durum enflasyonun da artmasına sebep olurken vatandaşların sabit maaşları ile ay sonunu getirememelerine ve dolayısı ile de temel ihtiyaçlarından dahi yoksun kalmalarına neden oldu. 

Gündelik hayatın ağırlaşan ekonomik şartları kapsamında vatandaşların daha fazla mağduriyet yaşamamaları adına sene başından bu yana pek çok farklı kategori altında çeşitli düzenlemeler yapan hükümet yetkilileri, enflasyon ile mücadele planları doğrultusunda tarihte ilk kez asgari ücrete ilişkin ara zam kararı da verdi. Ek olarak memur ve emekli maaşlarını da çeşitli iyileştirmeler ile enflasyonun üzerinde arttıran hükümet yetkilileri, halen yükselişi devam eden enflasyon karşısında atacakları yeni adımlar konusunda vatandaşlar tarafından yakın takibe alındı. 

Son açıklamalar ile birlikte yüzde 80’in üzerine çıktığı kesinleşen yıllık enflasyon oranı, maaş zamları enflasyon farkına bağlı olarak hesaplanan memur ve emeklileri endişelendirmeye başladı. Yapılan zamların, artan enflasyon karşısında kısa süre içerisinde eridiğine şahitlik eden vatandaşlar, ocak ayı zammının enflasyonun üzerinde olup olmayacağını merak ederlerken hükümet kanalından memurların yüzlerini güldüren yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklama ile birlikte maaş zammı öncesinde ek mesai ücretlerine yüksek oranlı bir zam yapıldığı öğrenildi. 

2023 BÜTÇE RAKAMLARI AÇIKLANDI!

Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor

memurlarin-dikkatine-ocak-ayi-zammi-ile-birlikte-mesai-ucretleriniz-de-artacak-rakam-resmen

Milyonlarca vatandaşın aylık kazancı üzerinde etkili olan bütçe rakamları, güncel veriler ile paylaşıldı. 2023 yılı bütçe rakamlarının kamuoyu ile paylaşılmasından sonra memurları ve diğer kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren yeni kararların verildiği ortaya çıktı. 

MESAİ ÜCRETLERİ ARTTI!

Ortaya çıkan 2023 bütçe rakamlarından sonra, fazla mesai karşılığında memurlara ve diğer kamu çalışanlarına ödenen ek ücretlerde değişikliğe gidildiği öğrenildi. Resmi açıklamalara göre yeni dönemde memurlara fazla mesai karşılığında 5 TL 40 kuruş, makam ve merkez teşkilat müdürlüklerinde çalışan şoförler ile bakanlıkların özel kalemlerinde çalışan personellere ise 5 TL 70 kuruş tutarında ödeme yapılacağı kararlaştırıldı.