Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor

Geçtiğimiz senenin aralık ayı içerisinde tarihi seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları, reel hayatın da olumsuz etkilenmesine sebep oldu. Kur farkına bağlı olarak yükselen enflasyon, gündelik hayat akışı içerisinde satışta olan hizmetlere ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamların yansımasına yol açtı. Bu durum 2022 yılına da taşınırken yeni yılda ortaya çıkan yeni gelişmeler, enflasyonun daha da tırmanmasına sebep oldu.

2022 yılına girildiği an itibari ile şahin tondan açıklamalarda bulunan FED yetkilileri, kurların giderek daha da hareketlenmesine sebep oldu. Verilen faiz artırımı kararlarının yanı sıra şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı da enflasyonun olumsuz etkisini küresel çapta artırdı. 

Yüksek enflasyon karşısında oldukça zor duruma düşen ülkelerden birisi olan Türkiye, bu dönem içerisinde çalışanların ve diğer tüketicilerin yüksek enflasyondan en az şekilde etkilenmelerini sağlamak adına önemli adımlar attı. Küresel çapta verilen faiz artırımı kararlarının aksine bir süredir faizleri düşürerek ilerleyen Merkez Bankası, yeni döneme ilişkin tahminlerini kamuoyu ile paylaştı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI!

merkez-bankasi-baskanindan-umutlandiran-enflasyon-aciklamasi-ocak-ayinda-dususe-gececek

Türkiye İstatistik Kurumu’nun kasım ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, umutlandıran ifadeler kullandı.

Yüksek enflasyona karşı alınan tedbirler ve uygulanan politikalar sayesinde dengelerin korunmaya çalıştığını ifade eden Kavcıoğlu, enflasyonun baz etkisi haricinde de gerileyeceğini öngördüklerini belirtti. Bu ay enflasyonda kısmi bir gerileme olduğuna dikkat çeken Kavcıoğlu, aralık ve ocak ayları içinde baz etkisi ile birlikte bir gerileme beklendiğini ifade etti. Gıda enflasyonunda ciddi bir düşüşün olduğunu belirten Kavcıoğlu, liralaşma stratejilerinin de olumlu sonuçları beraberinde getirdiğini vurguladı. 

ASGARİ ÜCRET DETAYI!

Açıklamasında asgari ücret artışına da değinen Kavcıoğlu, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Şu an enflasyonu çok yüksek bazda etkileyen bir yapının söz konusu olmadığını görüyoruz. Yüzde 30’luk asgari ücret zammının açıklandığı dönem içerisinde enflasyon, yüzde 8,5’ti.”