Enflasyon tahminleri ve faiz kararları ile dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, resmi kaynakları aracılığı ile yeni bir paylaşımda bulundu. Resmi Gazete’de yeni kararını yayınlamış olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, detayları kamuoyu ile paylaştı.

Resmi Gazete’nin yeni sayısında yeni bir kararını yayınlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türk Lirası mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gidildiğini ifade etti. Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranları ile ilgili olarak almış olduğu yeni kararın içeriğini, kamuoyu ile paylaştı.

MERKEZ BANKASI YAZILI AÇIKLAMA YAYINLADI!

merkez-bankasindan-yeni-karar-3-aydan-uzun-vadeli-hesaplarda-zorunlu-karsilik-orani-sifirla

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son dakika açıklaması ile gündemde yerini aldı. Türk Lirası mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranına ilişkin yeni bir karar aldığını ifade eden Merkez Bankası, söz konusu değişiklik kararını Resmi Gazete’de yayınladı. Merkez Bankası’nın yeni kararı, kamuoyunda dikkat çekti.

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

YENİ DÜZENLEMENİN İÇERİĞİ BELLİ OLDU!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Lirası mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranına ilişkin yapmış olduğu değişikliği bildirmek amacı ile yazılı bir açıklama yayınladı. Merkez Bankası tarafından yayınlanmış olan resmi açıklama, şu ifadelere yer verildi: “2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi Metni’nde liralaşma stratejisi doğrultusunda uygulanacak olan politikaların, bankacılık sisteminin hem yükümlülük hem de varlık tarafında Türk Lirası’nın ağırlığının kalıcı olarak arttırılması amacı ile güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği ifade edilmiştir. Ek olarak kur korumalı mevduat dışındaki Türk Lirası mevduatın öncelikli olarak özendirilerek Türk Lirası mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde adımlar atılmaya devam edileceği de kamuoyuna duyurulmuştur. Bu noktada Türk Lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek amacı ile 3 aydan uzun süreli Türk Lirası mevduat için zorunlu karşılık oranlarının %0 olacak şekilde belirlenmesine karar verilmişti. Yurt dışından direkt olarak temin edilen 6 aydan uzun süreli yabancı para yükümlülüklerindeki artış için de 2023 yılının sonuna kadar zorunlu karşılık oranlarının %0 olarak uygulanmasına karar verilmiştir.”