Son birkaç gün öncesine kadar mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, vatandaşları oldukça endişelendirmişti. Ocak ayının yarılanmış olmasına rağmen halen etkili bir soğuk hava dalgasının gelmemiş olmasını şaşkınlık ile karşılayan vatandaşlar kendi bölgeleri adına yapılan hava durumu tahminlerini yakın takip altına alırken beklenen açıklama bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden geldi.

Hafta sonuna ilişkin hava durumu raporunu yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun nerede ise tamamı için sağanak yağış uyarısında bulundu. Bazı bölgeler için kar yağışına dikkat çeken kamu kurumu, ayrıca sel uyarısında da bulundu. Kamu kurumu, detayları vatandaşlar ile paylaştı. 

HAFTA SONU HAVA DURUMU TAHMİNLERİ YAYINLANDI!

meteoroloji-genel-mudurlugu-o-sehirler-icin-sel-uyarisinda-bulundu (2)

Resmi kaynakları üzerinden hafta sonu hava durumu raporunu yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke geneline ilişkin hava durumu tahminlerini paylaştı. Hava olaylarında değişiklikler olsa da hava sıcaklıklarının bir süre daha mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğine işaret eden müdürlük, hafta sonu yurt genelinde parçalı ve çok bulutlu bir havanın hakim olacağını belirtti. 

Antalya’nın batı kıyılarının, Muğla çevrelerinin, Doğu Akdeniz’in doğusunun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin yağışlı olacağını ifade eden Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iç ve doğu kesimlerde yer yer sisli havanın görülebileceğini belirtti. 

Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı

Şanlıurfa, Elazığ, Adıyaman ve Bingöl çevrelerinde sağanak yağışın kuvvetli ve yoğun olmasını beklediğini ifade eden Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Anadolu’nun batısı ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerde karla karşılık yağmur ve kar yağışının gözleneceğini belirtti. 

SEL UYARISI!

Hafta sonu ülke genelinde havanın serin olacağını ve yüksek kesimlerde kar yağışının gözleneceğini belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı iller için de ani sel ve su baskını gibi olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekti. Sel ile karşı karşıya kalabilecek olan illeri Adıyaman, Bingöl, Şanlıurfa, Elazığ ve çevre bölgeleri olarak açıklayan kamu kurumu bu uyarısının hafta sonu boyunca geçerliliğini koruyacağını vurguladı.