İnternetin bulunması ile birlikte tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılan internet tarayıcısı olarak öne çıkan Internet Explorer, son dönemlerde birtakım iddialar ile gündeme gelmeye başlamıştı. Tarayıcının geliştirici firması Microsoft’un rekabete daha fazla dayanamadığı ve bu sebep ile de Internet Explorer’ı kullanımdan kaldıracağı ileri sürülmüştü. Halen birçok kurumsal firma tarafından aktif olarak kullanılan internet tarayıcısının bu şekilde gündeme gelmesi, büyük bir şaşkınlık yarattı. İddiaların doğru olup olmadığı merak edilirken geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından yapılan resmi açıklama, iddiaları doğrulamış oldu. 

Bir süredir yalnızca Internet Explorer’ın 11 sürümüne destek veren Microsoft, geçtiğimi aylarda resmi bir duyuru yayınladı. 2023 yılına işaret edilen duyuruda bundan sonra internet tarayıcısına destek verilmeyeceği ifade edildi. Sene sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayan Microsoft, halen Internet Explorer kullanan şirketleri uyardı. 

ŞUBAT AYINDA VEDA EDİYOR!

microsoft-kan-kaybina-daha-fazla-dayanamadi-internet-explorer-donemi-resmen-kapaniyor

16 Ağustos 1995 yılında Microsoft tarafından internet kullanıcılarının hizmetlerine sunulan Internet Explorer, zaman içerisinde popülerliğini yitirmeye başladı. Bir dönem interneti resmen tekelde tutan firma, Chrome, Opera ve Firefox gibi tarayıcıların popülerleşmesi ile birlikte düşüşe geçti. Bu kapsamda 12 Ocak 2016 tarihinden itibaren yalnızca Internet Explorer 11 sürümüne destek sunan firma, 15 Haziran tarihinde tüm sürümler için desteğini kaldırdığını açıkladı. 

14 Şubat 2023 tarihi itibari ile Internet Explorer erişimlerini tamamen kısıtlayacağını duyuran Microsoft, o tarihten sonra kullanıcıların Microsoft Edge tarayıcısına yönlendirileceklerini ifade etti. 

WhatsApp’ın yuva bile yıkacak mesaj saklama özelliği yolda! WhatsApp’ın yuva bile yıkacak mesaj saklama özelliği yolda!

ŞİRKETLERİ RESMEN UYARDI!

Resmi internet sitesi üzerinden bir duyuru yayınlayan Microsoft, halen Internet Explorer kullanan şirketleri uyardı. 14 Şubat 2023 tarihine kadar ilgili geçişlerin tamamlanması gerektiğini ifade eden şirket, aksi takdirde bağlantılı uygulamaların erişimlerinin de kaybedileceğini vurguladı. Microsoft’un çağrısı üzerine birçok şirketin harekete geçtiği ve mevcut tarayıcıları ile tarayıcılara bağlı olarak kullandıkları uygulamaları farklı bir platforma geçirmeye başladıkları öğrenildi.