Teknolojinin giderek daha da gelişmesi ve tüketici alışkanlıklarının da bu gelişime bağlı olarak sürekli bir biçimde değişmesi hem üretici firmaları hem de üretici firmaların bağlı olarak hizmet verdikleri ülke yönetimlerini harekete geçirdi. Teknolojik cihaz alanında pazar paylarını arttırmak isteyen firmalar ve ülke yönetimleri, konuya ilişkin birçok farklı alanda çalışma yürütürken milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli kararlara da işaret etti. 

Son dönemlerde pandeminin hayatlarımıza girmesi, gündelik hayat akışı içerisinde gerçekleştirilen işlemlerin hemen hemen tümünün dijital platformlar üzerinden sonuca bağlanmasına aracılık etti. Bu durum akıllı cihaz kullanımının lüks tüketimden ziyade temel tüketim olarak değerlendirilmesini sağlarken ülke yönetimlerinin akıllı cihazlara ilişkin aldıkları yeni kararlar sektörde büyük yankı uyandırdı.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği ülkelerinin teknolojik cihazlarda kullanılan şarjlar için tek tip uygulamasına geçmeyi planladıkları ileri sürülmüştü. Bugün yaşanan yeni bir gelişme ile birlikte bu haberin bir iddia değil gerçek olduğu öğrenildi. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden konuya ilişkin yasal bir düzenleme geldi.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI!

milyonlarca-akilli-cihaz-kullanicisini-ilgilendiriyor-avrupa-birligi-son-kararini-verdi-28-

Akıllı telefon, kamera ve diğer teknolojik cihazlarda tek tip şarj kullanımına geçilmesi ve ilgili şarj tipinin de USB- C olması önerisi, ekim ayında gündeme gelmişti. Bir iddia ile başlayan sonrasında ise resmi bir yola giren bu öneri, yeni günde sonuca bağlandı. 

Teknoloji haberleri sitelerinden birisi olan The Verge tek tip şarj kullanımı kararına ilişkin yeni bir haber yayınladı. Söz konusu haberde Avrupa Birliği’nin gelecek dönem içerisinde iPhone cihazlar dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nde satılan tüm yeni cihazların kablolu şarj için USB- C kullanması gerekeceği son tarihi 28 Aralık 2024 belirlemiş olduğu bilgisi yer aldı. Verilen bu karar Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. 

APPLE İLE İLGİLİ YENİ İDDİA!

Şarjınız hemen bitiyorsa, bu hataları yapmaktan kaçının! Şarjınız hemen bitiyorsa, bu hataları yapmaktan kaçının!

Avrupa Birliği’nden gelen tek tip şarj kullanımı kararının Apple ürünlerini de etkileyeceği öğrenildi. 2023 yılında iPhone 15 serisini tanıtacak olan firmanın, yeni serisi ile birlikte kendisine has lightning girişe veda edeceği ve USB- C girişine geçiş yapacağı ileri sürüldü.