2023 yılına ilişkin bütçe görüşmeleri ve diğer düzenleme çalışmaları devam ederken milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Yükselen enflasyon karşısında maaş zamları kısa süre içerisinde eriyen ve bu sebep ile de 2023 Ocak ayına ilişkin açıklanacak zam oranlarını yakından takip eden çalışanlara yemek kartları ile ilgili kötü bir haber verildi. 

Birçok özel firmanın çalışanları için sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerden birisi olan yemek kartları hem restoranlarda ve diğer yemek yeme noktalarında hem de market alışverişlerinde kullanılabiliyor. Ev alışverişlerini ceplerinden değil de yemek kartları ile karşılamak isteyen birçok çalışan mevcutken bu durumun yeni dönem ile birlikte değişeceği ileri sürüldü. Geçim derdi içerisinde olan ve hiç değil ise market alışverişlerini yemek kartlarından karşılayarak bir nebze olsun rahatlamaya çalışan vatandaşlar, bu iddiaya tepki gösterdi. Yetkililer, konuya ilişkin tezat açıklamalarda bulundu. 

YEMEK KARTLARINA İLİŞKİN ŞOKE EDEN GELİŞME!

112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün! 112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün!

milyonlarca-calisana-kotu-haber-yemek-kartlari-market-alisverislerinde-kullanilamayacak (2)

Yemek kartlarının bundan böyle market alışverişlerinde kullanılamayacağı iddiasının gündeme gelmesi üzerine yeni bir yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan, yemek kartlarının artık işlevleri dışında kullanılamayacak olduklarına işaret etti. Doğan, haberin devamında şu ifadeleri kullandı: “1 Aralık 2022 tarihinden itibaren çalışan, kartlarda bulunan parayı yalnızca yemek için kullanabilecek. Market alışverişi veya başka bir sebep ile kullanamayacak. Kullanır ise işveren, ödediği bedeli sigorta priminden istisna tutamayacak ve vergisini ödemek durumunda kalacak.”

DERNEK BAŞKANINDAN YALANLAMA!

Yemek kartlarının işverene yüklenecek vergi maliyetinden ötürü bundan sonra market alışverişlerinde kullanılamayacağının iddia edilmesi üzerine Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade’den yeni bir açıklama geldi. Piyade, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bilgiler paylaştı. 

Yemek kartlarının market alışverişlerinde kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin açıklama yapan Başkan Piyade, vergi kararının yeni bir karar olmadığına dikkat çekti. Bir süredir bu kararın yürürlükte olduğunu belirten Piyade, “yemek kartlarında değişen bir şey yok” ifadelerini kullanarak çalışanları rahatlattı.