Çalışma hayatı içerisinde olan veya hayatının bir döneminde sigortalı olarak çalışmış olan tüm vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan şartlar çerçevesinde emekli olmaya hak kazanabilmektelerdir. Bugün açıklanan resmi verilere göre Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olma şartlarını sağlayan yaklaşık 100 bin vatandaşa, her ay emekli maaşı bağlamaktadır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak isteyen vatandaşların sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartlarını sağlamalarını istemektedir. Bu kapsamda her çalışanın çalışma öyküsüne ve diğer özelliklerine bağlı olarak ayrı ayrı emekli maaşı hesaplanmaktadır. Bu noktada vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emeklilik hizmetinden erken yararlanıp yararlanmayacaklarını araştırmaktalardır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu özel şartların gelişmesi durumunda ilgili gruplarda yer alan vatandaşlara erken emekli olma hakkı tanımaktadır. Bu kapsamda malulen emeklilik olmak üzere farklı başlıklar altında ayrıcalıklı hizmetler sunan kamu kurumu, bir de herkes tarafından çok fazla bilinmeyen erken yaşlanma çerçevesinde erken emeklilik hakkı sunmaktadır. Kamu kurumunun bu hizmetinin ayrıntıları, vatandaşlar ile paylaşılmıştır. 

ERKEN YAŞLANMA İLE ERKEN EMEKLİLİK HAKKI!

milyonlarca-calisani-ilgilendiren-emeklilik-detayi-erken-yaslanma-tespitine-5-yil-once-emek (2)

Erken emekli olmak çalışma hayatı içerisinde çokça vakit geçirmiş ve bu kapsamda da hem bedenen hem de ruhen yıpranmış olan tüm vatandaşların en büyük hayalleri arasında yer almaktadır. Emeklilik hizmetlerinden sorumlu olan Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kapsamda vatandaşlara ayrıcalıklı haklar tanımaktadır. Bu haklardan yararlanabilmek için ise bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun erken emeklilik hakkı tanıdığı konu başlıklarından birisi erken yaşlanma olarak duyurulmuştu. Kamu hastanelerinden alınan sağlık raporu ile emeklilik yaşı gelmemiş olsa da dahi erken yaşlandığı tespit edilen tüm vatandaşlar, 5 yıla kadar erken emekli olabilmektedir. 

Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok

ERKEN YAŞLANMA İLE ERKEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILMASI GEREKİR?

Erken yaşlanmanın varlığının tespit edilebilmesi için öncelikle kamu hastanelerinden birisinden sağlık raporu alınması gerekmektedir. 55 yaşını doldurmuş ve en az 5 bin 400 günlük prim ödemesini yapmış olan vatandaşlar, ilgili sağlık raporu ile bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğüne şahsen erken emeklilik başvuru yapabilmektelerdir.