Ekonomik şartların giderek ağırlaşması karşısında durmadan artan enflasyon, vatandaşların ellerinde bulunan nakitlerin kısa süre içerisinde tükenmesine ve milyonlarca vatandaşın ay sonlarını görememesine sebep oldu. Bu durum karşısında hükümet yetkililerinden pek çok farklı başlık altında destek kampanyaları ve maaş iyileştirmeleri açıklamaları gelirken hali hazırda bulunan mevcut borçların ödenmesine ilişkin de yeni düzenleme çalışmaları haberleri gelmeye başladı.

Sene başından bu yana yapılan açıklamalarda hiçbir vatandaşın artan enflasyon karşısında ezilmesine izin verilmeyeceği bilgileri kaydedilirken vatandaşların ceplerini hafifletecek, onları borç yüklerinden kurtaracak yeni düzenleme çalışmaları da yürütülmeye devam ediliyor. Bu kapsamda Meclis’in yeni yasama dönemi ile birlikte sunulan yeni torba yasa teklifinde milyonlarca vatandaşın cebini rahatlatacak adımlara imza atılmış olduğu duyurulurken söz konusu torba yasada milyonlarca genci de yakından ilgilendiren bir karara imza atılmış olduğu bilgisi kaydedildi. İlgili kararın KYK faizlerine ilişkin olduğunu belirten hükümet yetkilileri, yeni düzenlemeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

KYK FAİZLERİ RESMEN SİLİNDİ!

milyonlarca-gencin-dikkatine-kyk-faizlerine-iliskin-onemli-gelisme-kyk-faizleri-silindi-mi (2)

Temmuz ayında yapmış olduğu açıklamada milyonlarca öğrenciyi ve mezunu sevindiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama döneminde KYK faizlerine ilişkin bir düzenlemenin yapılacağını müjdelemişti. Ekim ayının başında açılan Meclis’e sunulan torba yasa teklifinin içerisinde yer alan KYK faizleri maddesi, Meclis tarafından kabul edildi. 

KYK faizlerinin silinmiş olmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şu ifadeleri kullandı: “KYK borçlarına uygulanan faizleri siliyoruz. 2018 yılında 500 TL’lik kredi alan bir öğrenciye, bir sonraki yılın TÜFE oranı da yansıtılıyordu. Bu, 4 yıl boyunca sürekli yükseliyordu. Toplam borç miktarı 27,6 milyar TL’ye ulaşmış durumda.”

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

ÖDEME DÖNEMİNE İLAVE SÜRE İMKANI!

KYK faizlerinin silinmesine dair açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şu ifadeleri kullandı: “Öğrenci kredileri artık hiçbir atışa tabi tutulmayacak. Öğrenciler ödeme sürecine 1 yıl daha ilave isteyebilecekler. 4 yıllık öğrenim görenler için 4+2 yıllık süre içerisinde herhangi bir faiz artışı ile karşılaşmayacak. Askerlik döneminde faiz işlemeyecek. Ödeme dönemi 3 yıl üst üste ertelenebilecek.”