2022 yılı boyunca ortaya çıkan zorlu ekonomik şartlar yalnızca çalışanların değil, işverenlerin de köşeye sıkışmalarına sebep oldu. Çalışanlar aldıkları maaşlar ile yükselen enflasyona karşı mücadele etmek konusunda güçlük çekerken işverenler de arka arkaya zam alan maaşları ve maaşlara bağlı olarak ortaya çıkan vergi, SGK primi gibi ödemeleri yapmak konusunda büyük bir sıkıntı yaşadı. Sene boyunca hesaplar yapmak hatta bazen personel eksiltmek zorunda kalan işverenler, bir süredir 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücret tarifesinin açıklanmasını bekliyorlardı.

Milyonlarca çalışanın ve diğer tüketicilerin haftalardır merak ettikleri yeni asgari ücret açıklaması, dün öğlen saatlerinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’un katılımları ile gerçekleştirilmiş olan basın toplantısında, asgari ücrete yüzde 54,7 oranında zam yapıldığı ve net tutarın 8 bin 506 TL’ye yükseldiği açıklandı. Brüt asgari ücret tutarı ise 10 bin TL olarak duyuruldu. 

Asgari ücrete yansıyan yeni zam oranının açıklanmasının ardından çalışanlar arasında istişare yapılmaya başlanırken işverenler de kendilerine yansıyacak olan yükü hesaplamaya çalıştı. Bu noktada bakanlıktan yüzleri güldüren bir haber geldi. 

2023 ASGARİ ÜCRETİNİN İŞVERENE MALİYETİ HESAPLANDI!

milyonlarca-isvereni-ilgilendiren-detay-asgari-ucret-zammi-ile-ortaya-cikti-kisi-basi-633-t

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

Yüzde 54,7’lik artış ile 5 bin 500 TL’den 8 bin 506 TL’ye yükselen asgari ücret tüketicilerin bir kısmı tarafından yetersiz bulundu. İşverenler ise artan maliyetler karşısında zor duruma düşeceklerini ileri sürdü. Yapılan hesaplara göre yeni dönemde asgari ücretten personel çalıştıran işverenlerin, personel başı maliyetleri 11 bin 750 TL olarak kayda geçti. 

BİN TL’YE KADAR VERGİ VE SGK PRİMİ ÖDEMESİ YOK!

Geçtiğimiz aylarda açıklanan yeni karara göre işverenlerin personellerine yapacak oldukları ısınma ve elektrik ödemelerinin bin TL’ye kadar olan kısmından vergi ve SGK pirimi ödemelerinin alınmayacağı bilgisi kaydedilmişti. Buna göre bu desteğin Haziran 2023 tarihine kadar devam edeceği öğrenildi. Yapılan hesaba göre istisna olmasaydı işverenler bu destekleri karşılığında 633 TL’lik ödeme yapmak durumunda kalacaklardı.