Ülke sınırları içerisinde yaşayan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruya göre vatandaşların e- devlet sistemi aracılığı ile hesap bakiyelerini kontrol edebilecekleri bilgisi kaydedildi. 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ İLE BİNLERCE TL’NİZ BİRİKMİŞ OLABİLİR!

Yıllar önce duyurulmuş olan ve ilk etapta devletin yüzde 25’lik desteği ile işletilmeye başlanılan Bireysel Emeklilik Sistemi, zorlu ekonomik şartlara karşı vatandaşa destek miktarlarının arttırılması ile birlikte yüzde 30’luk katkı ile müjdelendi. 

E- devlet sisteminin hizmet kapsamının genişletilmesi ile birlikte çalışanların BES birikimlerini de bu sistem aracılığı ile kontrol edebilecekleri ve isterler ise ekranda yer alan sigorta şirketine ulaşarak birikimlerini hesaptan çekebilecekleri bildirildi. 

ŞAHIS ÖDEMELERİ HESAPLARINIZA YATIYOR!

milyonlarca-vatandasin-dikkatine-e-devlet-hesabinizda-binlerce-tlniz-birikmis-olabilir (2)

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bünyelerinde sunmuş oldukları bazı nakdi hizmetlerin e- devlet sistemi aracılığı ile görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Rapor parası, doğum parası, süt parası cenaze parası, yol yardımı gibi başlıklar altında devlet kurumlarından nakdi destek alan vatandaşlar, hesaplarını e- devlet sistemi üzerinden dakikalar içerisinde sorgulayabilmektelerdir.

E-DEVLET SİSTEMİNDEN HESAP KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Devlet desteği ile dahil olunan Bireysel Emeklilik Sistemi, kişisel birikime teşvik amacı ile kurulmuş olan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda çalışanların maaşlarından her ay belirli bir miktarda kesinti yapılarak işleyen bu sistemde, biriken tutarlar e- devlet sistemi üzerinden sorgulanabiliyor. Sistemde ne kadarlık bir birikime sahip olduklarını öğrenmek isteyen vatandaşlar ise bu sorgulamayı nereden ve nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. 

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında kaç TL’lik bir birikime sahip olduklarını öğrenmek isteyen vatandaşların öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş işleminin yapılmasının ardından açılan ekranda yer alan “ara” kısmına “Takasbank” yazılmalıdır. Takasbank sorgulamasının ardından en üst sekmede yer alan kategoriye tıklanmalıdır. Açılan ekrandan bakiye kontrolü yapılabilmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer kamu kurumları tarafından yatırılan şahıs ödemeleri de e- devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Bu sorgulama için T.C. kimlik no ve şifre aracılığı ile sisteme giriş yapılmalı ve açılan sayfada yer alan “ara” kısmına “şahıs ödemeleri” yazılmalıdır.