3 Kasım 2022 tarihinde yazılı bir açıklama yayınlayan Türkiye İstatistik Kurumu, kamuoyunu ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin bilgilendirdi. Senelik bazda enflasyonu yüzde 85,51 aylık bazda enflasyonu ise yüzde 3,54 olarak açıklayan kamu kurumu, aynı açıklamada yeniden değerleme oranı bilgisine de yer verdi. Yeni yılda vatandaşların ödemek ile yükümlü oldukları birçok kalemi direkt olarak etkileyecek olan bu oran, vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. 

Kasım ayının başında yayınlamış olduğu yazılı açıklamada 2022 yılı yeniden değerleme oranını yüzde 122,93 olarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, bu açıklaması ile birlikte başta MTV ve emlak vergisi olmak üzere trafik cezaları ve harçlar için yeni tariflerin oluşturulmasına aracılık etti. Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yeniden değerleme oranı ile birlikte 2023 yılı harç, vergi ve trafik cezası bedelleri belli olmuş oldu. 

GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇEVRİLDİ!

mtv-pasaport-ehliyet-ve-trafik-cezasi-bedelleri-zamlandi-2023-tarifesi-resmen-aciklandi-yuz

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yüzde 122,93’lük yeniden değerleme oranı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu oranın 2023 yılı trafik cezalarına direkt olarak etki edeceği bilinirken harç ve vergi ödemeleri konusunda indirimi kararı verme yetkisine sahip olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yetkiyi kullanıp kullanmayacağı merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harçlarda vergilerde yeniden değerleme oranını yüzde 50 oranında yükseltme ve indirme yetkisine sahipken trafik cezalarında yeniden değerleme oranı üzerinde bir yetkiye sahip değil. 

2023 YILI CEZA, HARÇ VE VERGİ ÜCRETLERİ

Yeniden değerleme oranının açıklanması ile birlikte 2023 yılı ödeme kalemleri şu şekilde hesaplandı:

  • Ruhsatsız araç kullanma: 370 TL
  • Kış lastiği taktırmama: 2.534 TL
  • Engelli otoparkına park: 874 TL
  • Emniyet kemeri takmama: 436 TL
  • 6 aya kadar olan pasaport harcı: 689,74 TL
  • Yurt dışından getirilen telefonlar için harç: 6.091,33 TL
  • B sınıfı ehliyet: 2.489,90 TL