Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her dönem gerçekleştirdiği destek ödemeleri kapsamında 2023 yılında yapılacak olan destek ödemelerinin müjdesi geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından verilmişti. Destek ödemelerinin devam edeceğini bildiren Bakan Kirişci, yapılan hibelerin yanı sıra çiftçilerin yararlandığı faiz indirimli kredi limitlerinin de artırıldığını duyurmuştu. Bu haberin üzerine Bakan Kirişci’den bir müjde daha geldi. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Tarımın sürekliliğini esas alan ve tarımcılık ile ilgili tüm faaliyet alanların kalkınmasını sağlayan destek ödemelerinde artışa giden Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni dönemde ödenecek olan desteklerin çiftçilerin hesaplarına aktarılacağı günü duyurdu. Bakan Vahit Kirişci tarafından açıklanacak tarım destekleme ödemelerinin yatırılma tarihinin yanı sıra destek ödemeleri kapsamında yapılan toplam tutarlar da netlik kazandı. 

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ BUGÜN YATIYOR 

mujdeli-haber-ciftcilere-geldi-tarim-destek-odemelerini-hesaba-gececegi-tarih-netlesti

Yeni tarımsal destek ödemelerine ilişkin bir açıklama yapan Bakan Vahit Kirişci, verilecek olan toplam tarımsal destekleme ödeme tutarı ile bu ödemelerin hesaba geçeceği tarihi açıkladı. Bakan Kirişci’nin açıklaması sonrası yeni dönemde toplam 184 milyon 968 bin 632 lira tarımsal destekleme ödemesinin hesaplara geçtiği öğrenildi. 

Tarımsal destekleme ödemelerinin yatacağı günü ise bugün olarak duyuran Bakan Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “184 milyon 968 bin 632 liralık tarımsal destekleme ödemelerini bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun” şeklindeki ifadelere yer verdi. 

EN ÇOK DESTEK HAYVAN GEN KAYNAKLARI KORUMAYA 

Paylaşımda bir de grafiğe yer veren Bakan Kirişci, grafikte bulunan destek ödemelerinin dağılımı ve tutarlarına ilişkin bilgilendirmeyi kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, en çok destek 65 milyon 257 bin 740 lira ile hayvan gen kaynakları koruma alanında verildi. Hayvan hastalıkları tazminatı desteğine 52 milyon 970 bin 728 lira ayıran Tarım ve Orman Bakanlığı, diğer ödemelere de hatırı sayılır rakamlar ayırdı.

Kırsal kalkınma yatırımları desteğine 40 milyon 993 bin 269 lira ayırmış olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Toprak Mahsulleri Ofisi alım prim desteğine ayırdığı rakam ise 15 milyon 959 bin 14 lira oldu. Et regülasyonu desteğine 5 milyon 870 bin lira veren Tarım ve Orman Bakanlığı, sertifikalı tohum üretim desteğine 2 milyon 572 bin 681 lira; hububat, baklagil ve dane mısır desteğine ise toplamda 1 milyon 345 bin 200 lira verdi.