Yeni dönemde gelişen teknolojinin birçok ürünü, gündelik hayatı kolaylaştırmaya başladı. Özellikle akıllı telefonların piyasaya sürülmesi ile birlikte gündelik hayat koşuşturması içerisinde yerine getirmek ile sorumlu oldukları işlerini ve diğer işlemlerini yetiştirmekte zorlanan vatandaşlar, akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar sayesinde zamandan büyük ölçüde tasarruf etmeye ve daha planlı yaşamaya başladılar. Ancak bu durumun dolandırıcıların da işlerini kolaylaştırması, bazı önlemleri de beraberinde getirdi.

2019 yılının sonunda başlayan ve 2020 yılının başı itibari ile ülkemize de ulaşan koronavirüs salgını, sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasına sebep oldu. Bu durum hali hazırda dijitalleşme süreci içerisinde olan gündelik hayatın daha hızlı bir şekilde dijital platformlara kaydırılmasına yol açtı. Hal böyle olunca bankacılık işlemlerinden alışveriş tercihlerine kadar her bir işlem, dijital platformlar üzerinden sonuca bağlanmaya başlandı. Bu durum karşısında vatandaşları sık sık uyaran ve bilmedikleri linklere tıklamaları durumunda dolandırıcıların banka bilgilerine ulaşım sağlayabileceklerini belirten uzmanlar, tüketicileri yakından ilgilendiren yeni bir duyuru daha yayınladılar. 

Geçtiğimiz haftalarda tapuda bir başkası adına tapu devir işlemi yapmaya çalışırken yakalanan dolandırıcıların ardından yayınlanmış olan yeni duyuruda, tapu sahiplerine seslenildi. Birçok hizmeti içerisinde barındıran e- devlet sistemine dikkat çeken uzmanlar, yapılacak ufak bir değişiklik ile tapuların güvence altına alınabileceğini ifade etti. 

TAPUDA SAHTEKARLIĞA DİKKAT!

mulk-sahiplerinin-dikkatine-hemen-e-devlet-hesabiniza-girip-o-bilgiyi-guncelleyin-tapunuz-e

Geçtiğimiz haftalarda bir tapu dairesine tapu sahibinin kimlik bilgilerini kullanıp kılık değiştirerek giden bir dolandırıcının yetkililer tarafından tespit edilmesinden sonra uzmanlardan uyarılar gelmeye başladı. Mülk sahiplerine seslenen uzmanlar, kimlik bilgilerinin bir başkasının eline geçmesi ihtimaline karşı e- devlet sistemi üzerinden cep telefonu bilgisinin eklenmesi gerektiğine dikkat çekti. 

E-DEVLET SİSTEMİNE TELEFON NUMARASI NASIL EKLENİR?

Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok

Tapu sahtekarlarına karşı uyaran uzmanlar, mülk sahiplerinin e- devlet hesaplarına girerek açılan ekranda bulunan “arama” kısmına “tapu işlemleri” ifadesini yazmalarını ve telefon numaralarını eklemelerini vurguladı. Bu durumun tapuda olası bir sahtekarlık durumuna karşı SMS bilgilendirilmesi yapılmasını sağlayacağını belirten uzmanlar, böylelikle kötü niyetli kişilerin anında tespit edileceğini ifade etti.