Bilimin ve teknolojik imkanların gelişmesi ile birlikte Dünya dışında bir yaşam belirtisi olup olmadığı, yok ise de insanların Dünya dışında bulunan gezegenlerde yaşamlarını sürdürüp sürdüremeyecekleri tartışılmaya başlandı. Dünyanın dört bir yanında bulunan bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda oldukça ciddi bir yol kat edilirken Dünya’nın ömrünü tamamlamak üzere olduğu bilgisine de ulaşıldı.

Daha önce uzman jeologlar tarafından yürütülmüş olan çalışmalarda Dünya’nın 4,54 milyar yaşında olduğu ve tahminlere göre 1- 5 milyar yıl aralığında ömrünün kaldığı bilileri verilmişti. Bu kapsamda halen birçok çalışma yürütülmeye devam edilirken uzay çalışmaları sayesinde öne çıkan NASA, yeni bir programı daha başlattı. 

Geçtiğimiz hafta Artemis- 1 programı kapsamında Orion kapsülünü fırlatan NASA, program kapsamında hedeflediklerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Artemis- 1 Orion Ay Uzay Aracı Programı’na ilişkin çarpıcı ifadeler kullanan Başkan Howard Hu, birçok bilim insanını ve vatandaşları heyecanlandırmayı başardı. 

ORION KAPSÜLÜ GEÇEN HAFTA FIRLATILDI!

nasadan-olay-yaratan-aciklama-insanlar-ayda-uzun-sureli-olarak-yasayabilecek-dunyadan-tasin (2)

NASA daha önce yakıt tankında gelişen bir arıza sebebi ile ertelenen sonrasında ise şiddetli kasırga sebebi ile bir kere daha ertelendiği duyurulan Orion kapsülünün fırlatışı, geçtiğimiz hafta içerisinde nihayet Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı. 

PROGRAM BAŞKANINDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

Tüm dünya merak ediyordu, Foxconn iPhone’un neden Androidlerden daha kaliteli olduğunu açıkladı! Tüm dünya merak ediyordu, Foxconn iPhone’un neden Androidlerden daha kaliteli olduğunu açıkladı!

2028 yılına kadar seferleri devam edecek olan program kapsamında önemli açıklamalarda bulunan Orion Ay Uzay Aracı Programı Başkanı Howard Hu, çarpıcı açıklamalara imza attı. İnsanların belirli süreler boyunca içinde yaşayabilecekleri habitatların oluşturulacağını ve gezici araçlar ile Ay’da keşif yapabileceklerini belirten Hu, şu ifadeleri kullandı: “Kesinlik ile 2030 yılına kadar Ay’da uzun süre boyunca yaşayabilen insanlar olacak. Onların Ay’ın uydusunda habitatları olacak, aynı zamanda yerde keşif yapabilecekleri araçları da olacak. İnsanları yüzeye doğru göndereceğiz, orada onlar da bilim yapacaklar.”

Başkan Howard Hu’nun çok da uzak olmayan bir geleceği ilişkin yapmış olduğu açıklamalar hem bilim dünyası hem de Dünya dışında yaşamın olup olmadığını merak eden vatandaşlar tarafından heyecan ile karşılandı.