Artan cilt bakım ürünleri, kendi bakımını evde gerçekleştirmek isteyen kişilerin de kafasını açıkçası biraz karıştırdı. Bu nedenle bakım rutinini oluşturmadan önce neyin neye iyi geleceğini ya da neyin neye kötü geleceğini bilmeniz uzmanlara göre son derece faydalı. Gece kremleri, nemlendiriciler ve serumların cildiniz için benzer amaçlara hizmet ettiği ortadayken, hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermek için yapmanız gereken tek şey ise aralarındaki farkı bilmek!

Açıkçası, söz konusu cilt bakımı rutini olduğunda tek bir reçete vermek pek de mümkün değil. Zira, cilt tipiniz ve cildinizdeki sorunun ihtiyaçlarına göre bir bakım rutini oluşturabilecek tek kişi sizsiniz. Bu nedenle cilt tipinize göre bir seçim yapmak için harekete geçmeden önce bilmeniz gereken gece kremleri, nemlendiriciler ve serumlar arasındaki farkı sizin için derledik.

GECE KREMLERİNİN KULLANIMI SINIRLI

neye-ihtiyaciniz-oldugunu-anlamak-icin-cilt-bakim-rutininizi-belirlemeden-mutlaka-okuyun (2)

Gece kremleri, nemlendiriciler ve serumların aynı işlevi gördüğü düşünülse de bu üçlü arasındaki birtakım farklara değinmek, konunun temelinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Her ne kadar gece kremleri gece boyunca cildin nemlendirmesini sağlasa da kullanımı sınırlı ürünlerdir. Yani yapıları ve içerikleri gereği gece kremlerinden verim almak için gece kullanmanız gerekiyor. Bu da gece kremlerinin kullanımını ciddi anlamda sınırlıyor.

Doku bakımından zengin olan ve siz uyurken cildinizi onarma ile yenileme işlemini üstlenen gece kremlerini bir kenara bırakırsak, yapısı gereği daha kalın formülasyona sahip olan nemlendiriciler, günün her saatinde kullanılabiliyor. Kuruluktan uzak tutmak için mutlaka günlük bakımda yer alması gereken nemlendiricilerin kullanımı ise oldukça basit.

SERUMLAR ÖZEL SORUNLARA YOĞUNLAŞIYOR

Stresle Savaşmak İçin Mucize Yiyecekler Stresle Savaşmak İçin Mucize Yiyecekler

Cilt bakımında en çok kafa karıştıran ürünlerden birisi hiç kuşkusuz cilt serumları! Ancak unutmamak gerekiyor ki hem pigmentasyon hem de susuz kalmış ciltler için son derece olan serumlar, yaşlılık lekesi ya da artan mimik çizgileri gibi sorunlar ile başa çıkmanın en etkili yolu.

Özetle, cilt bakım rutininizi günde bir yerine ikiye çıkararak, geceleri gece bakım kreminizi; gündüzleri ise nemlendiricilerinizi kullanabilirsiniz. Daha da iyisi ihtiyacınızı karşılayacak bir serum ile her iki zaman diliminde de cildinizi destekleyebilirsiniz. Yani seçim yapmak zorunda değilsiniz!