2022 yılını yoğun geçiren kamu kurumlarından biri olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, özellikle harç ücretlerini artıran yeniden değerleme oranının 122,93 olarak ekim ayında açıklanmasının ardından yoğunlaştı. Zamlı bir şekilde pasaport harcı ödemek istemeyen vatandaşlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne randevu talebinde bulunmaya başladı. Hal böyle olunca bazı talepler karşılanmadı ve ocak ayına kaldı.

Yılın son çeyreğinde randevu sistemi oldukça yoğunlaşan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bazı vatandaşlara yoğunluk ve doluluk nedeniyle randevu veremedi. Bu kapsamda olan yani harç ücretini ödeyip de randevu alamadığı için pasaportunu çıkartamayan ya da güncellemeyen vatandaşların yeniden değerleme oranı zammından etkilenip etkilenmeyeceği merak ediliyordu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, konuya açıklık getirdi. 

PASAPORT BAŞVURU İŞLEMLERİ İKİ KATINA ÇIKTI 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda devreye aldığı ‘3’ü bir yerde’ projesi kapsamında kimlik, ehliyet ve pasaportların yenilenmesi işlemleri 2022 yılında da devam etti. Önceki yıllarda ortalama 2 milyon 100 bin pasaport başvurusu alan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 2022 yılında iki kat bir yoğunluk yaşadı ve toplamda 4 milyon 508 bin pasaport başvurusu aldı. 

Pasaport talepleri her geçen gün artarken; talepleri karşılamak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yılın son çeyreğinde cumartesi günü de çalıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ‘üçüncü nesil’ olarak isimlendirdiği yerli pasaport üretimi de 25 Ağustos 2022 tarihi itibariyle başladı. Bugüne kadar 710 bin yerli pasaportu sahibine teslim etmiş olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yoğunluk nedeniyle randevu taleplerine yetişemediği dönemler oldu. 

YENİDEN DEĞERLEME FARKI ALINMAMASINA KARAR VERİLDİ

nufus-mudurlugu-duyurdu-aralik-ayinda-pasaport-harcini-yatiranlar-fark-odemeyecek (2)

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki yoğunluk nedeniyle randevu alamayan vatandaşlar, pasaport harçlarını yatırsa da işlemlerini başlatamadı. Bu nedenle bu vatandaşların 2023 yılında yeniden değerleme oranınca zamlanmış olan harç ücretlerinin farkını yatırması gerekiyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile harekete geçen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, pasaport harcını ödeyip de randevu alamayan vatandaşların yeniden değerleme oranından kaynaklı farlı ödememesine karar veri. 

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

Öte yandan geçen yıl 6 aya kadar pasaportlar için harç tutarı 309,40 TL iken, bu sene bu ücret 689,50 TL’ye yükseldi. Süresi 1 yıl olan pasaportlar için geçtiğimiz yıl 452,30 TL, bu yıl 1008,30 TL alınırken; süresi 2 yıl olan pasaportlar için ise geçtiğimiz yıl 738,40 TL, bu yıl ise 1646,10 TL alınmaya başlandı. 3 yıl süreli pasaportlar için bu değişim 1049 TL’den 2338,50 TL’ye olurken; 3 yıl üzeri için ise 1478,30 TL’den 3295,50 TL’ye oldu.