Otomobil sektörünün içerisinde bulunduğu krizlerin yarattığı mali etki, otomobil alacakları hayal kırıklığına ulaştıracak boyutlara erişti. Bu ay itibariyle bir kez daha zam almış olan otomobillerde fiyatlar 400 bin TL’yi çoktan aştı. Sıfır otomobillerine gelen zamlar, ikinci el araç piyasasını da etkilemeye başladı. Zamların etkisinde otomobil alma hayallerinden vazgeçmek istemeyen vatandaşlar ise, banka kredilerine daha çok ilgi duymaya başladı.

Artan otomobil fiyatlarının aksine piyasada bir rekabet alanı yaratan taşıt kredisi faiz oranları düşmeye başladı. 2022 yılının sonunda başlayan faiz indirimleri, 2023 yılının ilk ayının da konusu oldu. Pek çok banka taşıt kredisinde faiz indirimine gittiğini duyururken, Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan oldukça avantajlı taşıt kredisi paketi açıklaması geldi.

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI’NDA HER ARACA UYGUN KREDİ VAR

o-bankadan-sifir-ve-ikinci-el-otomobil-kredisini-faiz-indirimiyle-alin

Hem sıfır hem de ikinci el taşıt kredisi sağlayan Kuveyt Türk Katılım Bankası, vereceği kredinin ek ürün ile ya da ek ürünsüz bir şekilde kullanılabileceğini belirtti. Aracın değerine göre değişmekle birlikte yüzde 70’e kadar finansman sağlayan Kuveyt Türk Katılım Bankası, 48 aya varan vadeler ile sağlayacağı taşıt kredisinin ikinci el araçlar için kullanılması halinde geçerli olacak vade dilimlerini ise şu şekilde açıkladı:

“2. El araç finansmanlarında 10 yaşa kadar finansman desteği sağlanmaktadır. Ancak, 0-5 yaş araçlar için maksimum 48 ay, 6-10 yaş araçlar için maksimum 36 ay taksit ile finansman kullandırılacaktır.”

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI’NDA FAİZ İNDİRİMİ VAR

Bir katılım bankası olması sebebiyle taşıt kredilerinde minimum faiz politikasını hayata geçirmiş olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, sıfır ve ikinci el binek araçlar için çekilecek olan taşıt kredilerinin hem TL hem de döviz cinsinden olabileceğini belirtti. Asgari peşinat yüzdelerinin tür ve modele göre değişebileceğini bildiren Kuveyt Türk Katılım Bankası, güncel taşıt kredisi faiz oranını da açıkladı.

Araç finansmanlarındaki maksimum finansman tutarı ve vade sınırlamasında sıfır araçlarda satış değerinin 2. el araçlarda ise kasko değerinin dikkate alınacağını bildiren Kuveyt Türk Katılım Bankası, faiz oranlarına ilişkin de bilgi verdi. Bu ay Kuveyt Türk Katılım Bankası, taşıt kredisi başlangıç faizi yüzde 1,83 oldu.